TRUMP’IN “ORDUYA TRANS BİREYLER GİREMEZ” AÇIKLAMASINA KAMUOYUNDAN BÜYÜK TEPKİ

ABD Başkanı Donald Trump’ın dün trans bireylerin orduya girişinin ve herhangi bir kademede görev almalarının yasaklanması kararını aldığını açıklaması büyük tepki çekti. Demokratlar, Hollywood, LGBTİ aktivistleri hatta Cumhuriyetçiler yasak kararına karşı çıktı. Beyaz Saray’dan ise bunun bir ‘askeri karar’ olduğu savunması geldi.

Cumhuriyetçi ABD Başkanı Donald Trump, Demokrat selefi Barack Obama’nın bir icraatını daha ortadan kaldırma yönünde adım atıp, ABD ordusuna trans bireylerin alınmayabileceğini ve ordunun herhangi bir kademesinde görev almalarının yasaklanabileceğini duyurdu ancak ülkede birçok kesim tarafından tepkiyle karşılandı.

Demokratlar, bazı Cumhuriyetçiler ve özellikle Hollywood dünyası karara tepki gösterirken, Trump’ın seçim kampanyası sırasında Demokrat rakibi Hilllary Clinton’a yüklenmek için attığı ve LGBTİ bireylerin haklarını savunacağı vaadinde bulunduğu tweet’i sosyal medyada dolaşmaya başladı.

Trump dünkü açıklamasında konuyu askeri yetkililerle görüştüğünü ve trans bireylerin tıbbi masraflarının orduya yük olduğu gerekçesiyle bu kararı alacaklarını savunmuştu.

BEYAZ SARAY SÖZCÜSÜ, ISRARLI SORULAR KARŞISINDA TOPLANTIYI SONLANDIRMA TEHDİDİNDE BULUNDU

Trump’ın adımını savunarak bunun ‘askeri bir karar’ olduğunu söyleyen Beyaz Saray sözcüsü Sarah Huckabee Sanders, “Başkan Trump, Obama’nın bu politikası hakkında devreye girdiği zamandan beri kaygılarını ifade etmişti. Ayrıca bunun çok pahalı ve işeri aksatan bir politika olduğunu söylemişti. Ulusal güvenlik ekibiyle görüştükten sonra bunun ordunun çevikliğini ve birliklerin uyumunu yıprattığına karar verdi” dedi.

Trans bireylere yönelik yasağın nasıl uygulanacağı konusunda ayrıntı vermeyen Sanders, Trump’ın bu konuda karar verdikten sonra ABD Savunma Bakanı James Mattis’i arayıp bilgilendirdiğini de aktardı.

Gazetecilerin ısrarlı soruları karşısında toplantının bir noktasında başka başlıklar hakkında soru sorulmasını isteyen Sanders “Eğer sahip olduğumuz sorular sadece bunlarsa, bugünkü toplantıyı bitiriyorum” dedi.

TRUMP, KAMPANYASINDA ATTIĞI TWEET NEDENİYLE İKYÜZLÜLÜKLE SUÇLANDI

Sosyal medyada ise Trump’ın seçim kampanyası sırasında Demokrat rakibi Hilllary Clinton’a yüklenmek için attığı tweet yüzlerce kez paylaşıldı.

14 Haziran 2016 tarihli mesajda Trump, “LGBT topluluğuna teşekkür ederim. Hillary sizin inanç ve özgürlüklerinizi tehdit eden daha fazla insanı işe alırken, ben sizin haklarınız için mücadele edeceğim” demişti.

Birçok sosyal medya kullanıcısı ve medya organı da Trump’ı bu mesajı nedeniyle ‘ikiyüzlülükle’ suçladı.

Trump’ın trans yasağına ordudaki trans bireyler ile eski ordu mensupları da Twitter’dan tepki gösterdi.

RAND Corporation’un 2016 yılında yaptığı bir araştırmaya göre,  2014 yılı itibarıyla  ABD ordusundaki 1.3 milyon aktif görevdeki askerin 2.450’si trans bireylerden oluşuyordu.

HOLLYWOOD, TRUMP’IN ‘TRANS YASAĞINA’ ATEŞ PÜSKÜRDÜ

Birçok ünlü isim de Twitter’dan Trump’a tepki gösterdi.

Tv yıldızı Kim Kardashian’ın üvey babası olan ve cinsiyet geçişi yapan eski Olimpik sporcu Caitlyn Jenner, mesajında Williams Instute’nin ordudaki trans birey rakamlarına atıfta bulunarak “ABD ordusunda bizim için savaşan 15 bin vatansever trans Amerikalı var. Onlar için mücadele etme sözüne ne oldu?” ifadelerini kullandı.

‘DÜNYANIN EN SERT VE EN ZENGİN ORDUSU BİRKAÇ TRANS İÇİN AĞLIYOR’

Orduya ait 700 bin gizli belgeyi WikiLeaks’e sızdırdıktan sonra geçen yıl Obama’nın affıyla serbest kalan ve cezaevindeyken cinsiyetini kadın olarak değiştiren eski ordu istihbarat analisti Chelsea Manning de “Dünyanın en büyük, en sert ve en zengin ordusu birkaç trans için ağlıyor ama F-35’leri fonluyor. Bu kulağa korkaklık gibi geliyor” dedi.

 Pop şarkıcısı Katy Perry ise Twitter mesajında “Bizim yaşama hakkımızı savunan herkes, özgürce hizmet etme hakkını kullanabilmeli. Şu anda BİNLERCESİ görev yapıyor” dedi.

PENTAGON: TRANS BİREYLER İÇİN YENİ KILAVUZU YAKINDA AÇIKLAYACAĞIZ

Pentagon’dan konuyla ilgili yapılan son açıklamada da ordudaki trans bireyler için yeni bir kılavuzun Beyaz Saray ile birlikte yakından çalışarak hazırlandığı ve yakında bunun açıklanacağı belirtildi.

Pantagon Sözcüsü Jeff Davis, Trump’ın trans bireylere yönelik kararının da Pentagon ile Beyaz Saray arasında yürütülen görüşmelerin ardından alındığını kaydetti.

Kaynak: Sputnik Türkiye