TRUMP’IN RESMİ BELGELERDE “TRANS” VE “FARKLILIK” SÖZCÜKLERİNİ YASAKLADIĞI İDDİA EDİLDİ

ABD Hükümeti’nin, farklılık ve trans birey anlamına gelen ‘diversity’ ve ‘transgender’ kelimelerinin kullanımını resmi belgelerde yasaklama kararı aldığı iddia edildi. 

Trans ve eşcinsel bireylere yapılan baskıların sonu bir türlü gelmiyor. Bu baskılara bir yenisinin de ABD yönetimi tarafından eklendiği konuşulmakta.

14 Aralık 2017 tarihinde bütçe memurlarınca ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda, resmi belgelerde 7 kelimenin kullanımının yasaklanması kararı alındığı iddia edildi.

Bu kelimeler ‘diversity’, ‘entitlement’, ‘foetus’, ‘transgender’, ‘vulnerable’, ‘evidence-based’ ve ‘science-based’. Yasaklı kelimelerde dikkat çeken 2 sözcük var: ‘Diversity’ ve ‘transgender’!

Farklılık ve trans birey anlamına gelen bu iki kelimenin neden yasaklandığına dair mantıklı bir açıklama yapılmadı.

Fakat ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi yöneticisi olan Brenda Fitzgerald, hiçbir kelimenin yasaklanmadığını söylüyor. Kurumun sosyal medya hesabında da böyle bir yasak olmadığına dair açıklama yapıldı.

Resmi olarak bir yasak olmadığı açıklamasına rağmen rapor LGBTİ tarafında ciddi belirsizlik yarattı.

Farklılıklara çok sıcak bakmadığı bilinen Trump yönetiminin gerçekten böyle bir karar alıp almadığı ise şu an için belirsizliğini koruyor.

Kaynak: Milliyet Mola