TUĞBA BADAL YAZDI: TÜRKİYE’NİN 37 YILLIK EUROVISION YOLCULUĞU

GZone Dergi yaşam yazarlarından Tuğba Badal, Türkiye'nin 1975'te başlayıp 2012'de biten Eurovision yolculuğunu değerlendirdi. İşte bu yazı:

ÖROVİZYON ŞARKI YARIŞMASINDA TÜRKİYE’DEN SİZE NAH POİNTS!

“Ay yine yine rezil olduk!” 

“Yok yok bizim hakkımızı yediler.” 

“Bak gördün mü komşu dediğimiz ülkeyi nasıl sattı bizi!” diye diye büyümüş bir kuşağız biz. Eski zamanlarda yarışmadan günler öncesinden başlardı gazeteler boy boy manşet atmaya. Memlekette başka hiç sorun kalmamış gibi ne dert varsa ertelenir, sanki meydan muharebesine çıkıyormuşuz gibi günlerce konu komşuyla tartışır, esnafın bile çay arası muhabbetine konu olurdu örovizyon şarkı yarışması. Şimdi ne bir heyecanı kaldı, ne de adı desek yeridir. 

Dünyanın en ünlü ve uzun soluklu şarkı yarışması Eurovision’da ülkece 1975 yılından 2012 yılına kadar epey ter döktük. Kimi zaman siyasi yaklaşımların etkili olduğunu düşünerek bizim için önemsiz olduğunu söylesek de Eurovision gecesi çayı çekirdiği hazır eder, dünyadaki gurbetçilerimizden desteklerini bekler, hangi ülke kaç puan veriyorsa ona göre dostu düşmanı ayırt ederdik. Yıllar içinde de çok acayip sonuçlar alamadık ne yazık ki. Taa ki Sertab Erener’in 2003 yılında katıldığı yarışmada “Everyway That I Can” şarkısıyla ülkemize birinciliği getirdiği güne kadar. Salonun o coşkusunu, Sertab ablanın şarkının ilk nakaratına girerken “Ha!” deyip göbeği atmaya başlamasıyla çığlıkların artması dün gibi aklımda. Neden ağladığımı sormayın. Sevgilimden falan ayrılmıştı herhalde iyi bir şeyler görmeye, duymaya ihtiyacım vardı. Zaten şeytan görsündü onun yüzünü. Aman neyse. Coşkumuz, sevincimiz memleketin her köşesinden sel olmuş taşıyordu. Umutlarımız yeşermişti. Şeytanın bacağını kırdık sonunda demiştik. Aslına bakarsanız bu yarışma hem bizim için hem de yarışmaya katılan diğer Avrupa ülkeleri için de bir emsal oldu diyebiliriz. Sertab Erener’in şarkısının güzelliğine eklediği müthiş koreografisi de herkesi mest etmişti. Zaten biz bayılıyoruz azıcık kalça kırıtacağımız şarkılara ama Avrupa’nın da bizden aşağı kalır yanı yokmuş hani. Aslında biz bu oryantale yakın havayı ilk olarak 1997 yılında Şebnem Paker ve Grup Etnik ile denemiştik. İlk kez zirveye oynadığımız oryantal esintileriyle 3.lüğe yükselmiştik. Bu tarihten sonraki her yarışmada benzer koreografileri izledik diyebilirim. Bizim için de İngilizce şarkı yapmanın evrenselliği ve etnik müziğimiz yani Anadolu esintileri taşıyan aranjelerimiz bir kere daha gündeme gelmişti. Sonraki yıllarda yarışmaya katılan Hadise, Athena, Can Bonomo gibi isimler de İngilizce şarkılarla ve biraz da içine darbuka soloları ekleyerek yarışmaya katılmayı tercih etmişlerdi. Bu değişim bize yine güzel dereceler getirmiş olsa da 2012 yılı Türkiye için Eurovision şarkı yarışmasının tarihe gömüldüğü yıl oldu. O yıl Can Bonomo’nun “Love Me Back” adlı şarkıyla 112 puan alarak 7. olmasından sonra küstük, oynamadık bir daha. Tası tarağı topladık “biz gelmiyoruz artık” dedik. Yedinci olmaya değildi sinirimiz. En çok da komşularımıza küsmüştük. Kapı bir komşularımız siyasi çıkarlarını ön plana alarak şarkılara göre değil ülkelere göre oy vermeye başlamışlardı. Oylama sisteminin adaletsizliği ve EBU (Avrupa Yayın Birliği) üyesi ülkelerin elemeden geçmeden doğrudan finale katılmaları bizi canımızdan bezdirmişti. 

Hafızalara kazınan daha binlerce sansasyonuyla, kim komşusunu daha çok seviyor görelim bakalım nidalarıyla biz Eurovision’u tarihe gömerken, onlar devam ettiler. He, bana sorarsanız yine de katılmalıyız. O heyecanı, o sinir harbini bile özledim valla. Kim katılmalı derseniz de, ben kendimi yakmam. Yakacak biri illa çıkar. Biz de bu süre içerisinde kimler geldi kimler geçti hatırlayalım bakalım. Liste öyle uzun ki sizler için kısa bir özet geçmeye çalıştım.

İşte kilometre taşlarıyla Türkiye’nin Eurovision tarihi. Hala konuşulan Opera şarkısını buraya eklemedik, neden diye bir araştırır bakarsınız.

1975, Semiha Yankı – Seninle Bir Dakika

Seninle Bir Dakika şarkısıyla Eurovision’un ilk Türkiye temsilcisi Semiha Yankı, Hollanda’nın kazandığı yarışmada 19. oldu.

1980, Ajda Pekkan – Petrol 

1980 Eurovision Şarkı Yarışması, 19 Nisan’da Hollanda-Den Haag, Congresgebouw’da gerçekleşti. Türkiye’nin 15. Olduğu yarışmada İrlanda birincilik elde etti. 

1988, Mazhar-Fuat-Özkan – Sufi 

Yarışmanın birincisi İsviçre adına “Ne partez pas sans moi” ile yarışan Céline Dion oldu. Dion bu başarının ardından uluslararası şöhrete ulaştı. MFÖ ise 15. oldu.

1990, Kayahan – Gözlerinin Hapsindeyim 

5 Mayıs 1990 günü yapılan 35. Eurovision Şarkı Yarışması’nda Kayahan 17. oldu. Yarışmada Kayahan’ın vokalistliğini Demet Sağıroğlu yaptı.

1997, Şebnem Paker – Dinle 

Yarışmada Türkiye o güne kadar olan en iyi derecesi olan üçüncülüğünü Levent Çoker’in besteleyip Şebnem Paker’in seslendirdiği “Dinle” adlı parça ile kazandı.

2000, Pınar Ayhan – Yorgunum Anla 

Türkiye ilk defa yarı İngilizce bir şarkıyla katıldı ve 10. oldu.

2003, Sertab Erener – Everyway That I Can 

2003 yılında Türkiye’yi temsil eden ve Türkiye’ye ilk birinciliği getiren şarkı “Everyway That I Can” oldu.

2004, Athena – For Real 

Athena hareketli şarkısı “For Real” ile 4. oldu.

2006, Sibel Tüzün – Superstar

2006 Eurovision Şarkı Yarışması, Yunanistan’ın Atina kentinde gerçekleşti. Yarışmada Finlandiya’yı temsil eden Lordi Eurovision seyircisinin hiç de alışık olmadığı tarzı ve canavar kostümleriyle klasik Eurovision formatını sevmeyenlerin oylarını topladı. “Hard Rock Hallelujah” şarkısı birinci oldu. Superstar ise 8. olarak geceyi tamamladı.

2007, Kenan Doğulu – Shake It Up Şekerim 

2007 yılında kırkı aşkın katılımcı ülke ile en kalabalık yıllarından birini yaşayan organizasyonda Türkiye’yi temsil eden ve ülkeye 4.’lük kazandıran şarkı Kenan Doğulu’nun “Shake It Up Şekerim”i oldu.

2008, Mor ve Ötesi – Deli 

Yarışmaya “Deli” ile katılan rock müziğin iddialı grubu Mor ve Ötesi yarışmada 7. oldu.

2009, Hadise – Düm Tek Tek 

Favoriler arasında gösterilen Hadise yarışmada 4. oldu.

2010, maNga – We Could Be The Same 

Sertab Erener’in ardından en iyi dereceyi alan grup 2. oldu.

2012, Can Bonomo – Love Me Back

Türkiye’nin son kez katıldığı Eurovision Şarkı Yarışması’nda Can Bonomo ‘Love Me Back’ adlı şarkıyla 112 puan alarak 7’nci oldu.

İşte Türkiye’nin 37 yıllık Eurovision yolcuğunu özetleyen video

TUĞBA BADAL
https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :