TÜM ZAMANLARIN EN KUİR ÇOCUK KİTAPLARINDAN BİRİ OLAN “FERDİNAND” ŞİMDİ TÜRKÇE

Dövüşmek istemeyen, romantikliği ve entellektüelliği ile ezberleri bozan boğa Ferdinand’ın filmiyle birlikte kitabı da çıktı. Ferdinand kitabı yayınlandığı zaman bazı ülkelerde pasifist propaganda yapması yüzünden yasaklanmıştı. 

1936 yılında Amerikalı yazar Munro Leaf tarafından yazılan ve Robert Lawson tarafından tasvir edilen çocuk kitabı “Ferdinand”, boğa güreşinde savaşmaktan çok çiçek koklayan boğanın hikayesini anlatıyor. Kardeşlerinden, akranlarından farklı bir boğa olan Ferdinand, birileriyle dövüşmek yerine mantar ağacının altında oturup çok sevdiği çiçekleri koklamayı seviyor ve romantikliği, entelektüelliği ile ezberleri bozuyor.

Boğa “Ferdinand”ın kısacık ancak farklı öyküsüyle çok şey anlatan bu kitap Türkiye’de Pena Yayınları tarafından raflarda yerini alıyor. 1930’larda basılıp binlerce adet satılmış, Munro Leaf imzalı çocuk kitabından yola çıkılarak beyazperdeye aktarılan eğlenceli animasyon 22 Aralık’dan itibaren gösterime girdi.

Ünlü LGBTİ haber sitesi NewNowNext de Ferdinand animasyon filmini ve uyarlandığı kitabı, en kuir çocuk öykülerinden biri olarak niteledi.

Eleştirmen Tony Bravo da, bu kitaptan bahsettiği yazısında Ferdinand’ın eşcinsel çocuklar için önemli bir kitap olduğunun altını çizmiş ve şiddet yanlısı olmayan bu romantik boğanın “ben böyleyim ve bunun için özür dilemeyeceğim” tavrının gey ikon olmasında önemli bir rolü olduğundan bahsetmiş.

Pena Yayınları Hakkında

Pena Yayınları, hem gündemdeki en büyük yazarların kitaplarını Türkçe olarak yayınlayarak bir okuma ziyafeti sunmayı ve okuru geliştirmeyi hem de dünyanın en iyi yazar ve çizerlerinin çalışmalarını çocuklarla paylaşarak, onların hayal gücünü beslemeyi hedeflemektedir. Türk dilinin ulaştığı bütün coğrafyalarda, farklı kültürlerden yazar ve çizerlerin kendilerini ifade edebildiği renkli ve güvenli bir ortam yaratmak için çabalıyoruz. Çalışanlarımızın girişimciliği ve yaratıcılığı en önemli parçamız olurken yayınevimizin sürekli yeni teknolojilere ayak uydurması bizi okurlarımıza daha da yakınlaştırmaktadır.

https://www.penayayinlari.com/