TÜRK MODACININ DEFİLESİ İNGİLTERE’DE TARTIŞMALARA SEBEP OLDU

Türk modacı Dilara Fındıkoğlu’nun İngiltere’de düzenlenen defilesinde ‘kıyafetler şeytanı övdüğü’ iddiası tartışma yarattı.

Sözcü’nün aktardığına göre Dilara Fındıkoğlu önceki gün, ülkenin başkenti Londra’da bir defile düzenledi. Holborn’daki St. Andrew’s Kilisesi’ni podyum olarak kullanan Fındıkoğlu, 2018 ilkbahar/yaz koleksiyonunu tanıttı.

Fakat Fındıkoğlu’nun tasarımlarında ‘şeytanı andıran’ sembollerin kullanıldığı iddiası tartışma yarattı. Kilisenin müdavimleri şeytan boynuzları, ters haç ve kan motiflerinin yoğun kullanıldığı ve mankenlerin karanlık makyajlarından rahatsızlık duyduklarını açıkladı.

‘GÜVENİMİZ SUİSTİMAL EDİLDİ’

İngiltere’de yayın yapan Premier haber portalına konuşan kilise sözcüsü, “St. Andrew’s Kilisesi olarak her zaman Londra Moda Haftası’nı destekledik. Böyle bir öneri gelince de defileye izin verdik. Fakat güvenimizin suistimal edildiğini üzülerek gördük. Bu defilenin kilisemizin ve Hıristiyan inanışının temellerine uymadığını söyleyebiliriz. Özür dileriz” ifadesini kullandı.

‘DEFİLE ŞEYTANI ÖVÜYOR’

Ülkedeki birçok Hıristiyan din adamı, “Bu defile şeytanı övüyor. Çıplak mankenlerin defilede yürümesi ve tarot kartlarından esinlenen tasarımlar uygunsuzdur. Burada Lucifer gibi giyinmiş insanlar var ” ifadesini kullandı.

İstanbul çıkışlı tasarımcı Fındıkoğlu yakın zamanda Vogue dergisine konuşmuş ve parapsikoloji, gizembilim ve büyü ile ilgilendiğini söylemişti. Fındıkoğlu, “Dinin insanları farklı gruplara ayırmasını sevmiyorum” yorumunu yapmıştı.