TÜRK PSİKOLOGLAR DERNEĞİ’NDEN NİHAT HATİPOĞLU’NA KINAMA

İlahiyatçı Nihat Hatipoğlu’nun programında Hatipoğlu’na soru soran ve trans erkek olduğu tahmin edilen bireye verdiği cevaba Türk Psikologlar Derneği tarafından kınama yazısı geldi.

Geçtiğimiz günlerde, Nihat Hatipoğlu’nun programında mikrofonu alan kadın izleyici “Dünyaya kadın olarak ama bayanlardan hoşlanıyorum. Bunun tedavisi var mı” diye sordu. Bunun‘psikolojik bir durum’ olduğunu öne süren Hatipoğlu, “Seni kınamıyoruz ama kendine hakim ol, inancına teslim ol” diye yanıtını vermişti.

Türk Psikologlar Derneği, Hatipoğlu’un verdiği bu cevabı kınayan bir açıklama yayınladı. Açıklamada Hatipoğlu’nun verdiği cevap, bilimsellikten uzak, insanın varoluşu üzerinde tehdit oluşturabilecek, bireyin bedensel ve ruhsal bütünlüğüne zarar verici olarak nitelendirildi.

Dernek açıklamasında, LGBT+ bireylerin cinsel kimliklerinin bir hastalık veya bozukluk olmadığının tüm dünyada bilim ve tıp otoriteleri tarafından kabul edildiğinin altı çizilerek, yapılan bu tip açıklamaların bu bireylerin ruh sağlığına zarar verdiği ve hatta onları hedef gösterdiği belirtildi.

Türk Psikologlar Derneği’nin açıklamasının tamamı aşağıda: