TÜRKİYE GAP’TEKİ HOMOFOBİ DAVASI SÜRÜYOR: YÖNETİCİLERİM CİNSEL YÖNELİMİM YÜZÜNDEN SAVUNMAMI ALDI

Eşcinsel olduğu için baskı gören Muharrem G., uzun yıllar yöneticilik yaptığı uluslararası tekstil firması GAP’e açtığı mobbing davasında ilk kez konuştu.

Eşcinsel olduğu için baskı gören Muharrem G., uzun yıllar yöneticilik yaptığı uluslararası tekstil firması GAP’e açtığı mobbing davasında ilk kez konuştu.

İşyerinde yaşadığı mobbingi üst düzey yöneticilere ilettiğini söyleyerek, “GAP yöneticileri, cinsel yönelimimden dolayı yazılı savunmamı aldı. Bana mağazada hareketlerime ve kıyafetlerime dikkat etmem konusunda uyarıda bulunuldu” dedi. İstanbul 9. İş Mahkemesi’nde görülen davada ifadesi alınan Muharrem G., GAP’te yaklaşık 10 sene çalıştığını söyledi. Muharrem G. eşcinsel olduğunun mağazadaki çalışanlar tarafından konuşulmaya başlanmasıyla, yönetici olarak çalıştığı mağazaya Metin A. isimli bölge yöneticisinin Ankara’dan gönderildiğini söyledi. Metin A’nın kendisini çalışanların gözleri önünde aşağıladığını ve azarladığını belirten Muharrem G., “Bu durumu da GAP’in merkezine mail attım.

Daha sonra yöneticiler ile bir toplantıya çağrıldım. Yönetici Batur bey attığım maili eleştirerek, ‘Delikanlı olsaydın bu maili atmazdın’ dedi. GAP’te işe alınırken de eşcinsel kimliğini gizlemediğini aktaran Muharrem G., ‘Ben doğduğum günden beri eşcinselim’ diye konuştu. Duruşmada tanık olarak dinlenen Besna Kasamat ise Muharrem G. ile üç yıl boyunca çalıştıklarını aktardı. Kasamat, Metin A’nın Muharrem G’ye mobbing uyguladığı belirterek “Muharrem bey mağaza müdürü olmasına rağmen Metin bey, tarafından personelin gözleri önünde sürekli azarlanıyordu. Muharrem beye karşın tavırları sertti. Metin Bey’in, Muharrem Bey’in arkasından aşağılar şekilde bakışlarına şahit oldum. Metin Bey zaten bu tarz konularda tutucu biriydi. Ben mağazada çalışan ve izleyen biri olarak bunları gördüm” dedi. Mahkeme yargıcı da gelmeyen tanıkların dinlenmesi amacıyla davayı 7 Haziran’a erteledi.

Kaynak: Cumhuriyet