TÜRKİYE’DE ADIM ADIM CİNSİYET GEÇİŞ SÜRECİ

Türkiye’nin en büyük eşcinsel yaşam ve kültür dergisi GZone’un Trans Farkındalık Ayı için özel hazırladığı #translarvardır  Kasım 2015 sayısının kapağında Türkiye’nin sanat alanında son dönemde en öne çıkan trans ismi Ayta Sözeri var.

GZone ekibinden Mehmet Efe Altay, Türkiye’de cinsiyet geçişi yapmak isteyen bireylerin devlette karşılacakları prosedürleri ve diğer aşamaları adım adım listeledi…

İşte bu yazının girişi:

Kendisine sosyal demokrat diyebilen bir insan, toplumda en çok dışlanan kesimin eşcinseller olduğunu söyleyecektir. Unutulan başka bir kesim daha var: Transseksüeller. Transseksüeller, toplumda dışlanan kesim olmanın zorluklarının yanı sıra sağlık sektöründe de en çok zulmü gören insanlar. Cinsiyet değiştirme ameliyatı, psikiyatrik süreç… Bunun üzerine bir de Türkiye gibi hukuk konusunda daha yeni ilerleme kaydetmeye başlamış bir ülkede mahkeme süreci takipçisi olmak var. Bu yazıda transseksüellerin cinsiyet değiştirme sürecinde sağlık açısından yaşadıklarını paylaşıyor olacağız.

Sürecin başlama noktası tabii ki ilk olarak kişinin kafasında oluşmakta. Ama buna karar vermek dahi kişiyi hayli yıpratabiliyor. Yıllardır toplumun size dayattığı cinsiyetten, cinsiyet rollerinden vazgeçip bambaşka bir insan olmak istiyorsunuz; içiniz içinize sığmıyor. Bu kadar heyecanlıyken, Türkiye’de yaşıyorsanız tabii ki hevesiniz kursağınızda kalacak! Aksi düşünülebilir mi?

İLK ADIM: MAHKEMEYE BAŞVURMAK

İlk yapılması gereken mahkemeye başvurmak. Hakim, cinsiyet değiştirmek istediğinize dair belgeleri alınca sizi bir psikiyatri ekibine yönlendiriyor. Neyse ki bu aşamada kişi, gitmek istediği hastaneyi kendisi belirleyebiliyor. Bu konuda şanslı olduğunu düşündüğüm transseksüeller, daha öncesinde araştırma yapıp bu konuyla ilgili hekimlerin olduğunu hastaneyi tercih edebiliyorlar.

Foto: EvrenKalınbacak

Yazının tamamı GZONE DERGİ’NİN “TRANSLAR VARDIR-KASIM 2015 sayısında

GZONE DERGİ KASIM 2015 SAYISINI AŞAĞIDAKİ BUTONLAR ARACILIĞI İLE ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ..

GZone-kasim2015-kapak

gzone indir ikon

google

apstore