TÜRKİYE’DE BİR LİSELİ LGBT İNTİHARI DAHA

İçel Anadolu Lisesi 3’ncü sınıf öğrencisi 17 yaşındaki Ege Urjav, 9 Nisan günü bir yolcu treninin önüne atlayarak intihar etti. İntihar etmeden önce yakın bir arkadaşına “Ben intihar edeceğim” diyerek mesaj gönderdi. Ege’nin uzun zamandır okulda akran zorbalığına maruz kaldığı ve psikolojik tedavi gördüğü biliniyor. Ancak, ne ailesi ne de okul yönetimi olayın akran zorbalığı boyutunu dile getirmedi ve haberlerde yer almadı.

Ege ilk kaybımız değil ve biliyoruz ki EĞER kendini yalnız ve savunmasız hissetmeseydi intihar etmekten vazgeçirilebilirdi. Ne yazık ki Türkiye’de LGBTİ’ler anayasal korumaya sahip değil ve okullarda akran zorbalığını durdurmaya yönelik herhangi bir yönetmelik yok. LGBTİ çocukları koruma yönetmelikleri, eğitim ve müfredat konusundaki çeşitli tartışmalara bugüne kadar dahil edilmedi. Akran zorbalığını durdurmaya yönelik yönetmelikler acildir ve vakit kaybetmeden uygulanmalıdır.

Kaynak: Lubunya Boğaziçi

Ana akım medyada ” Bir süreden bu yana ruhsal tedavi gören İçel Anadolu Lisesi 3’üncü sınıf öğrencisi Ege Urjav (17), ‘Cemre’ isimli kız arkadaşına, “Ben intihar edeceğim”mesajı attı. Ardından istasyona yaklaşık 5 kilometre kala trenin önüne kendini attı. Görgü tanıklarının haber vermesi üzerine gelen ekipler tren rayları üzerinden cesedi kaldırdılar. Olayı duyup gelen yakınları ve gözyaşlarına boğulan acılı baba Cengiz Urjav, baygınlık geçirdi. Baba Urjav hastaneye kaldırıldı.” olarak yer alan haberde gencin maruz kaldığı homofobiden hiç bir şekilde söz edilmemesini kınıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here