TÜRKİYE’DE YOGA SALONLARINDA TÜTSÜ VE BUDA HEYKELİ YASAKLANDI!

Bir süre önce eğitmenlerin itirazlarına rağman Herkes İçin Spor (HİS) Federasyonu’na bağlanan yoga merkezlerinde şimdi de Buda heykeli, tütsü ve ‘ilahi müzik’ ve ‘dua’ yasaklandı.

Hürriyet’ten Gamze Kolcu’nun haberine göre, yoga merkezlerinin kriter ve şartlarının belirlendiği talimatnameye göre ayrıca söz konusu objeler ve ilahi müziğin yanı sıra mantralar da (meditasyona yardımcı olması için kullanılan dualar) kapatılma nedeni sayılabilecek.

‘Dini semboller salonlara girdiğinde siyaset başlıyor’

Misyonerliğe karşı önlem aldıklarını savunan HİS Teknik Kurul Başkanı Süleyman Gönülateş, tüm spor salonlarında olduğu gibi yoga merkezlerinde de dinsel simgelerin olmaması gerektiğini belirtti. Gönülateş, “Talimatı biz hazırladık, Gençlik ve Spor Bakanlığı onayladı. Farklı dinlerden kastımız, İslamiyet dahil tüm dinler. Dini semboller salonlara girdiğinde misyonerlik, siyaset başlıyor. Yoga da spor ise dinle ilişkili hiçbir şey bulunmamalı. Haç gibi belirgin objeleri görmek istemiyoruz”diye konuştu.

‘Talimatnamenin son hali bizim önerimizle bağdaşmıyor’

Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu’nun talimatnamesindeki‘Farklı dinlere özgü ilahi müzikler çalınamayacak’ ifadesi dikkak çekti.

Yoga Eğitmenleri Derneği’nin eski yönetim kurulu başkanı Erol Benjamin Scott, “Talimat hazırlanırken görüş aldılar ancak son hali asla bizim önerilerimizle bağdaşmıyor. Dini sembolden ve ‘farklı din’ ifadesinden neyi kastettikleri belli değil. Yoga, 5 bin öğretili bir kültür. Sembollerin kullanıldığı eğitimleri zan altında bırakıyorlar” dedi.

Kaynak: Diken