TÜRKİYE’NİN İLK TRANS ASSOLİSTİ YENİ ÇALIŞMASIYLA MÜZİĞE GERİ DÖNDÜ: SERBÜLENT SULTAN

Türkiye'nin ilk trans assolisti Serbülent Sultan, uzun yıllar sonra yeni çalışmasıyla müziğe geri döndü. İşte sanatçının yeni EP'si ‘Yıllar Ne Çabuk Geçti’ hakkında bilgiler.

Yetmişli yılların başından itibaren gece kulüpleri ve gazinolarda sahne almaya başlayan, seksenlere gelindiğindeyse aranan assolistlerden biri haline gelen Serbülent Sultan yıllar süren sessizliğini bozuyor.

11 Haziran 1981 tarihinde transseksüel kadınlara getirilen sahne yasağı sonra kariyerine bir süre yurt dışında devam eden ve daha sonra küskün, kırgın bir şekilde köşesine çekilen sanatçı ‘Yıllar Ne Çabuk Geçti’ derken aslında sesiyle ve fiziğiyle yıllara meydan okuduğunu da gösteriyor.

Sadece yıllara değil, kendisini bu unutuluşa itenlere de meydan okuyor Serbülent Sultan.

Bu çalışmadaki şarkılar otuz yılı aşkın bir süredir herhangi bir şarkı yayınlamayan Serbülent Sultan’ın sesinden hiçbir şey kaybetmediğini, üstelik zamanla yorumculuğunun ne denli geliştiğini ortaya koyuyor.

Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz… Serbülent Sultan, Türk Sanat Müziği alanında göz ardı edilemeyecek bir yorumcudur. Ve bu albüm ondan dinleyecek daha çok şarkımız olduğunun kanıtı.

Bu albümü aşağıdan dinleyebilirsiniz:

 

İşte Serbülent Sultan’ın fotoğrafları: