TV8 PROGRAMININ YORUMCUSU HAKAN URAL’DAN TRANSLARLA İLGİLİ NEFRET SÖYLEMİ

TV8’de hafta içi sabah kuşağında yayınlanan “Bunu Konuşalım” programının yorumcusu, eski oyuncu Hakan Ural, Rüzgar Erkoçlar ve LGBTİ bireyler ile ilgili nefret söylemi olarak adlandırılacak açıklamalara imza attı. 

Seda Akgül’le Hakan Ural’ın günlük magazin haberlerini yorumladığı programda, trans erkek Rüzgar Erkoçlar’ın “Çocuk sahibi olmak istiyorum” açıklamalarının tartışıldığı sırada konuşan Ural, Rüzgar Erkoçlar’ın açıklamaları üzerinden tüm LGBTİ bireyleri hedef alan konuşmalar yaptı.

“Herkes istediği hayatı yaşasın ama” diyerek konuya hoşgörü(!) ile başlayan Ural, “Bana her türlü ters bir durum. Biz tutucu bir toplumuz. Bu marjinal hayatlara insanları özendirmesinler. Tercih(!)lerini yaşayabilirler. Bu konuyu normalize etmeye çalışmasınlar” gibi sözler sarf etti. Programın diğer yorumcusu Seda Akgül’ün “Yani cinsiyet değiştirsinler ama göze sokmasınlar ve üremesinler mi diyorsun Hakan?” sorusuna Hakan Ural’ın yanıtı ise “Evet” oldu.

Böylece TV ekranlarında, LGBTİ’lerin “marjinal” olduğu, bunu “tercih” ettiği ve çocuk sahibi olmaması gerektiği gibi yalan yanlış mesajlarla dolu, yeni bir nefret söylemi üretilmiş oldu.

Programın bu bölümünü aşağıdaki videonun 10.00’ıncı dakikasından itibaren izleyebilirsiniz.