ÜCRETSİZ VE ANONİM HIV TESTİ BAŞLIYOR

HIV ve AIDS konusundaki önemli çalışmalarıyla bilinen Pozitif Yaşam Derneği, Change.org üzerinde TC Sağlık Bakanlığı’nı hedefleyerek “#HIVePozitifBak Ücretsiz ve anonim HIV testi merkezleri yeniden açılmalı” isimli kampanyasını  geçtiğimiz haftalarda başlatmıştı.

1 Aralık Dünya AIDS günü öncesi ilk ücretsiz ve anonim test merkezi İstanbul Şişli Belediyesi bünyesinde hizmete girdi. Bu test merkezi, herkese olduğu gibi LGBTİ yurttaşlara da ayrımcılık gütmeyen eşit hizmet verecek.

Ücretsiz ve anonim test merkezlerinin ülke çapında yaygınlaştırılması ile ilgili T.C. Sağlık Bakanlığı ile yapılan olumlu görüşmeler ise devam ediyor.

Şişli Belediyesi’nden konuyla ilgili şu açıklama geldi :

Şişli Belediyesi kültür binalarında LGBTİ derneklerinin etkinliklerine yer vererek 30 Mart Yerel Seçimleri’nden sonra “LGBTİ Dostu Belediyecilik Protokolü”nün imzacısı olarak ilk adımını atmıştır. LGBTİ derneklerinin belediye bünyesinde gerçekleştirdiği kültürel faaliyetlere 1000’i aşkın katılımcı katılmıştır.

Şişli Belediyesi ikinci adımını, LGBTİ yurttaşların eşit sağlık hizmeti almak üzere atmıştır. Öncelikli olarak belediye bünyesindeki sağlık birimlerimde görev alan; doktorlar, uzmanlar, sağlık memurları, güvenlik ekipleri ve hizmetlilerden oluşan sağlık personelinin katıldığı farkındalık eğitimi çalışması yapılmıştır. Bu çalışmada LGBTİ’lerin genel olarak toplumda, özel olarak tıp alanında karşılaştıkları sorunlar, hizmet alımında toplumun ötekileştirici bakışı nedeniyle yaşadıkları ayrımcı durumlar konuşulmuş, personelin konuyla alakalı soruları yanıtlanmış ve cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğiyle alakalı bilgilendirici çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmanın devamı niteliğinde, 1 Ekim 2014 tarihinden itibaren “LGBTİ Yurttaşlar İçin Eşit Sağlık Hizmeti” adıyla başlayan süresiz sağlık kampanyası, belediyenin hizmet alanında olan Şişli-Kurtuluş semtinde, Abide-i Hürriyet Caddesi üzerinde bulunan sağlık müdürlüğü binasında sürmekte, eğitimi tamamlamış personelin olduğu belediyeye ait tüm sağlık birimlerinde ayrımcılık gütmeyen eşit hizmet politikası güdülmektedir. Sadece müdürlük binasında bulunan sağlık biriminde LGBTİ yurttaşlara eşit sağlık hizmeti, hafta içi her gün akşam 20:00’ye kadar sağlanmaktadır. Akşam saatlerine uzatılan hizmetin asıl amacı özellikle trans yurttaşların hizmetlerden faydalanabilmesi için düşünülmüştür. Sağlık hizmetlerimizden LGBTİ yurttaşlarımız dahil tüm yurttaşlarımız faydalanabilmektedir.

Yukarıdaki eşit sağlık imkanlarının yanısıra Şişlili yurttaşlar için bulaşıcı hastalıklarla ilgili (Hepatit B-C, Hiv 1-2, Sifilis) ayda bir kereye mahsus ücretsiz ve anonim test imkanı, sağlanan genel hizmetlerin yanında uygulanmaktadır. Cinsel sağlık ve korunma üzerine danışanlara her daim bilgilendirme çalışmaları yapılmaktadır.”

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here