UFUK BEYDEMİR: BENİM İÇİN “NE YAPIYORSA HAKKIYLA YAPIYOR” DESİNLER

"Ay Tenli Kadın" şarkısıyla dikkatleri üzerine çeken Ufuk Beydemir, Kasım-Aralık 2018 sayımızın konuklarından biri oldu ve sorularımızı cevapladı. İşte bu röportaj:

Sektöre ‘’Sevda Gibi’’ isimli ilk albümünüzle giriş yaptınız, fakat albümden önce Sofar Sounds’da ki Ay Tenli Kadın performansız ile sizi tanıyorduk. Sizi tanıyana kadar kendinizi nasıl bu çıkışa hazırladınız?
Sofar Sounds performansından önce 8 senelik amatör müzik geçmişim vardı. Bir çok rock grubunda yer aldım, bir yandan şarkılar yazıp kenara koydum. Bütün ergenliğim rock müzik tarihini, alt kültürlerini araştırıp, dinlemekle geçmişti.

-Şarkınız çıkmadan önce de kendinize bir hayran kitlesi oluşturmuştunuz. Dinleyicinizle sizce hangi ortak paydada buluştun?
Beni dinleyen çoğu insanın dürüst, samimi, doğal ve savaşçı bir takım kişiler olduklarını düşünüyorum. Böyle olmasalardı müziğim onlara hitap etmezdi.

-Türk rock müzikte uzun zamandır bir durgunluk söz konusu idi. Albümünle 70’ler türkçe rock dönemlerini anımsatıyorsun. Sen tarzını nasıl tanımlarsın?
Dediğiniz gibi 70’lerden besleniyorum. 90’ların Amerikan ve İngiliz rock kültüründen de oldukça etkilendim fakat asla demode olmamaya özen gösterip, modern ve yeni bir şeyler ortaya çıkarmaya çalıştım.

-Bundan birkaç sene sonra insanlar Ufuk Beydemir ismini duyduğu anda seni nasıl tanımlasın ve betimlesin istersin?
Ne yapıyorsa hakkıyla yapıyor dedirtmek isterim.

-Bu dönemde albüm hazırlamak cesaret isteyen bir hamle mi sizce? İlk albümünüzü hazırlarken nasıl bir süreç geçirdin?
Her yeni girişim cesaret ister. Şartların ve durumun farkındaydım, farkındaydık ama bizler doğuştan aşık insanlarız. Çok fazla seçenek yok 🙂 Burada tabii ki kıymetli prodüktör ve menajerim Engin Akıncı’nın hakkını vermek gerekir, o olmasa kendi başıma bu yolculuğa bu kadar iyi başlayamazdım. Full albüm yapmaya ve çalışmaya karar verdikten sonra ben elimdeki besteleri kendisine dinlettim ve albümdeki 11 şarkıyı tamamen Engin abi seçti.

-Albümün 2.video klibi Yüreğimdesin şarkısına geldi, tepkiler nasıl? Albümden başka bir şarkıyı daha kliplendirmeyi düşünüyor musun?
Tepkilerden çok memnunuz, her şey gayet güzel gidiyor. Yakında 3.klibimizi de ”Sevda Gibi” isimli şarkıya çekmeyi düşünüyoruz. Olabildiğince fazla klip hazırlamak istiyoruz bu albüm için.

-Tıklanma rakamları, izlenme rakamları, listeler vb derken kendinizi böyle zor koşulların olduğu müzik piyasasında nerede görüyorsun?
Tıklanmalar, listeler bizim için çok mühim değil açıkçası. Çünkü zaten günümüzde Türkçe rock kulvarında her hangi bir rekabetten söz etmek mümkün değil. Her geçen gün daha fazla insanın hayatına girmekten memnuniyet ve onur duyuyoruz.

-Yurtiçi veya yurtdışından en sevdiğiniz sanatçılar kimler? Kendi müziğinizi kimlere yakın buluyorsunuz?
Sanatçı saymak çok mümkün değil o kadar fazla sevdiğim iş var ki özellikle 70’lere ait olan. Kendi müziğimi sade, basit ve samimi bir takım duygulardan oluşan 90’ların grunge akımına daha yakın görüyorum.

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :