UGANDA’NIN EŞCİNSELLERE CEZA ÖNGÖREN YASASINA ABD’DEN YAPTIRIM GELDİ

Beyaz Saray tarafından dün yapılan açıklamada cinsel yönelimi ne olursa olsun Ugandalıların insan haklarına desteği “güçlendirmek” için bu adımın atıldığı belirtildi.

Devlet Başkanı Yoweri Museveni’nin şubat ayında onayladığı Uganda’nın yeni yasası eşcinsel ilişkiye girenlere ömür boyu hapse kadar ceza getiriyor.

Bağışçı ülkeler tarafından çom fazla eleştirilen yasa ayrıca lezbiyenliği ilk kez suç kapsamına alıyor ve bunu bir eşcinsel ilişkiye girmeye “yardım” kapsamına sokuyor.

Aralarında ABD’nin de bulunduğı bağışçı ülkeler, bu Doğu Afrika ülkesinin ekonomisine yaptığı 118 milyonluk yardımı ya durdurdu ya da yeniden yönlendirdi.

Dün yapılan açıklamada Uganda’da yapılacak bir bölgesel askeri tatbikatın iptal edildiği, vize kısıtlamalarının getirildiği, bir sağlık kurumu için ayrılan paranın başka bir ülkeye yönlendirildiği ve Uganda toplum polisi programı yardımının kesildiği ifade edildi.

Üst düzey ABD’li yetkililer Beyaz Saray’ın yaptırımları ilan etmesinden önce yaptıkları açıklamada güçlendirilmiş düzenlemelerin dikkatlice seçildiğini, eşcinsel karşıtı yasanın uygulamasıyla ilgili istismar ve yolsuzlukla bağlantılı olanların seçildiğini söyledi.

Yetkililer önlemlerin sıradan Ugandalıların yararlandığı HIV/AIDS ve gıda programına doğrudan etkisinin olmayacağını söyledi.

Üst düzey bir yetkili “Bu, biz gerçekten izliyoruz, gerçekten önlem almaya hazırız, bunun bir sonucu var diye faillere veya fail olacaklara bir sinyal gönderme fikriydi” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet