CHLOE LOUGHNAN ORTAÇ: BİR İRLANDALI OLARAK ÜLKEMLE GURUR DUYUYORUM

Geçtiğimiz ay İrlanda’da tüm dünyayı ilgilendiren evlilik eşitliği referandumu gerçekleşti. Avrupa’nın geleneklerine en bağlı ülkelerinde başı çeken İrlanda herkesi şaşırtarak halk oylamasıyla eşcinsel evliliği yasallaştıran ilk ülke haline gelince biz de ülkemizde yaşayan en ünlü İrlandalı olan, Serdar Ortaç’ın biricik eşi Chloe Loughnan Ortaç ile buluşup İrlanda ve Türkiye’deki LGBT haklarını konuştuk

Röportaj: Onur Özışık
Fotoğraflar: Seda Yeşilyurt
Bu röportaj GZONE DERGİ Haziran 2015 sayısında yayınlanmıştır

Aslen Irlandalı’sın ve geçtiğimiz ay İrlanda’da dünyada ilk kez bir ülkede halk oylamasıyla eşcinsel evlilikler yasallaştı. Bu konu hakkında ne hissediyorsun?

Ülkemle inanılmaz gurur duyuyorum. Dünyada eşcinsel evliliklerle ilgili bu kadar önemli bir adımın İrlanda’da atılmış olması, bir İrlandalı olarak beni çok gururlandırıyor. Umuyorum ki başka ülkelerde İrlanda’da gerçekleşen referandumu örnek alır ve İrlanda’da başlayan bu halk seçimi evlilik eşitliği adına tüm Dünya’yı etkileyecek bir adım olur.

“TÜRKİYE’DE SOKAKTA HİÇ EL ELE BİR EŞCİNSEL ÇİFT GÖRMEDİM”

İrlanda dünyanın en katolik ülkelerinden biri. Sence eşcinsel evlilikler İrlanda halkının geleneklerine bağlı kesimi arasında çabuk kabullenilebilecek mi?

İrlanda’da bilhassa yaşlı halk geleneklerine ve katolikliğe çok bağlı yaşıyor ama referandum da ‘‘hayır’’ oyunu kullanmış olasalar bile insanların özel hayatlarında yaşadıkları aşkın ve evliliğin farklı insanları neden ilgilendirdiğini anlayamıyorum. Bence zamanla referandumda ‘‘hayır’’ cevabını vermiş olan gelenekçi İrlandalılar bile bu yasanın onları etkilemediğini anlayacak ve alışacaklar.

Dine gelmişken, Papa evlilik eşitliği referandumundan sonra İrlanda’yı kınadığını açıkladı. İrlanda Avrupa’nın en katolikliğe bağlı ülkelerinden biri, Papa’nın bu açıklaması hakkında ne düşünüyorsun, İrlanda halkının referandum cevabını etkileyeceğini düşünüyor musun?

Papa belki de dünyanın en dindar ve gelenekçi insanıdır, şahsen ben aynı düşüncelere sahip değilim. 21. yüzyılda yaşıyoruz, geleneklerin doğduğu zamanlarda yaşamıyoruz, artık insanların özgür olmasının zamanının geldiğini düşünüyorum.

Hemcisiniz olan birine aşık olmanın neresinin kötü ve yanlış olduğunu anlamıyorum. Bazı insanlar eşcinsel doğuyor, bazıları heteroseksüel, her iki şekilde de yaratıcı aynı Tanrı değil mi?

“İRLANDA’DA BAŞARILDI, TÜRKİYE’DE NEDEN BAŞARILMASIN?”

Uzun zamandır Türkiye’de yaşıyorsun, burada LGBTI ve insan haklarını nasıl buluyorsun?

Türkiye’ye yerleşmeden önce birçok farklı ülkelerde yaşadım ve çalıştım. Türkiye’de hiç bir zaman bir eşcinsel çifti sokakta el ele dolaşırken, sarılırken ya da öpüşürken görmedim ve bu bana çok tuhaf geliyor. Tüm dünya şehirlerinde eşcinsel çiftler yaşamın bir parçası ama sanırım Türkiye’de insanlar cinsel yönelimlerini korktukları için gizlemek zorunda kalıyor. İnsanların oldukları şekilde kabul edilmeyecekleri korkusunu seziyorum ve bu durum beni çok üzüyor.

Türkiye’de İrlanda gibi geleneklerine ve dinine bağlı bir ülke. İrlanda’daki sürece bakarsan, LGBT hakları açısından Türkiye’yi neler bekliyor?

Bence zamanla insanlar kabul etmeye başlayacaktır. Ne kadar çok insan açılır ve eşcinsellik ne kadar konuşulursa, aynı doğrultuda kabul ediş süreci de hızlanacaktır. Bence konu dinle ilgili değil, İrlanda’da Türkiye’de çok dindar ülkeler ama İrlanda’da başarıldı, neden Türkiye’de de başarılmasın? Türkiye’de de insanlar umarım ki İrlanda da olduğu gibi zamanla, eşcinselliğin tam olarak ne olduğunu öğrenerek kabul edecekler.

Serdar Ortaç ile evlisin ve Türkiye’de yaşıyorsun. Bir gün çocuğunuz olur ve size eşcinsel olduğunu açıklarsa tepkiniz ne olurdu?

Çocuğum olur ve bana eşcinsel olduğunu açıklarsa benim için hiç bir farkı olmaz, çocuğumu aynı şekilde sevmeye devam ederim. Tek endişem çocuğumun benimle aynı haklara sahip olup olmayacağı olur, ben eşime aşık oldum ve evlendim, benim çocuğum için en büyük dileğim cinsel yönelimi farketmeksizin aşık olduğu insanla mutlu bir yaşam yaşayacak haklara sahip olmasıdır.

Peki sen Türkiye’de en önemli pop yıldızlarımızdan birinin eşi olarak LGBT haklarıyla ilgili herhangi bir kampanyada yer almak ya da Onur Yürüyüşü’nde bizimle beraber yürümek ister misin?

Büyük mutlulukla yer almak isterim. İnsanların özgürlük hakları bence elde etmeleri gereken en büyük hak olduğunu düşünüyorum. Bu konuda katkıda bulunma şansı verilirse büyük bir gururla yer almak ve görevimi yerine getirmek isterim.

İrlanda referandumu sonrasında Serdar Ortaç ile evlilik eşitliği yasası hakkında hiç konuştunuz mu?

Evet konuştuk, o da ülkemle gurur duyuyordu. İnsanlığın özgürlükler adına ileriye doğru adım atmasından dolayı o da çok mutlu oldu. Dünya’nın geleceği için çok önemli bir adım olduğunu söyledi.

“EŞCİNSELLER MODA SAYESİNDE TÜM İNSANLIĞA HOMOFOBİK OLMAMAYI ÖĞRETİYOR”

Uzun süre modellik yaptın. Sence moda dünyasında LGBTI etkisi ne durumda?

Eşcinsellerin moda dünyasında inanılmaz büyük bir etkisi var. Dünyanın en ünlü model ve tasarımcılarının birçoğu gey, artık aralarında transseksüeller de eklenmeye başladı. Bence bu muhteşem bir şey,

Homofobik insanların bile eşcinsel moda tasarımcılarının tasarımlarını satın alıyor ve giyiyor, moda dünyası eşcinsellerin homofobiye karşı açtıkları savaşı en çok hissettiğimiz alanlardan biri ve ne mutlu ki eşcinseller moda sayesinde tüm insanlığa homofobik olmamayı öğretiyor.

Haziran-Onur Haftası Özel sayımızı aşağıdaki bağlantılardan okuyabilirsiniz.

gzone indir ikon

google

apstore