ÜNLÜ İSİMLER AYSEL GÜREL’İ ANLATTI

Türkiye’nin eşcinsel kültür ve yaşam dergisi  GZone,  Şubat 2016 sayısını Türkiye Pop Tarihinin en önemli ikonlarından ve ozanlarından birine ayırdı: Aysel Gürel

GZone Dergi’nin bu sayısında, Ajda Pekkan, Şehrazat, Sezen Aksu, Nükhet Duru, VJ Bülent, Deniz Akkaya, Tan Taşçı, Zerrin Özer,Nuri Harun Ateş, Oben Budak, LGBTİ aktivisti Seçin Tuncel, Ekin & Emrullah gibi isimler Aysel Gürel’i anlattılar.

İşte bu demeçlerden bazıları:

AYŞEGÜL ALDİNÇ:

Bir gün Beyoğlu’nda yürüyorum, Galatasaray Lisesi’nin karşısında bir baktım Aysel kaldırımda oturuyor. Gözüme inanamadım “Ne yapıyorsun burada?” dedim, “Öyle oturuyorum, dinleniyorum, etrafıma bakıyorum” dedi. Sonra “hadi kalk bize gidelim” dedim “yok, işim var, yazılacak sözler yapılacak işler var” dedi.

Aysel’le bizim çok şarkımız oldu,onun çok şarkısını söyledim. Özellikle Sezen Aksu- Aysel Gürel işbirliği şarkıları söyleyenlerdenim ne mutlu ki. Aysel çok önemli ve çok renkli bir kişilikti -ki herşeyden önce insandı, günümüzde böyle bir özelliğe çok rastlanmıyor. Hem çok yetenekli hem çok iyi, hem çok güzel her zaman güzeldi Aysel. Aysel her yaşında güzel, onu sevgiyle hasretle anıyorum.

DENİZ AKKAYA

Her dinlediğimde hayatla, güzel ülkemin yaralı ve yorgun kadınları ile derdi olan,duyarlı büyük bir ruhtan üflenen sözleri duyarım Ünzile’de…

Aysel Gürel bu ülkenin aydın,okur yazar,çizer kadınlarındandı,iyi kalpli ve ülke dertlerine hassas bir vatandaştı. Bu nedenlerle doğru anlaşılması neredeyse imkansız mizacını ancak yazdığı sözler ile ortaya koyabilmiş gerçek bir kadındır. Uçuk ve serseri görünümün altında yumuşacık bir yürek taşırdı Aysel Gürel. Zor bir insandı kendisi,enerji saçardı çünkü etrafına. Gerçek enerjimizi ve gücümüzü bastırmaya yönelik düzenlenmiş bu global sisteme tezat duruşu ile bize zor gelirdi. Aysel Gürel ideal insanın en renkli haliydi. İyi ki Aysel gibi şahane bir ruhla şu bedendeki hayatımda bir zamanlar karşılaştık ve mesaimiz oldu uzun uzun…Bir şeyler kaldı ondan bana ruhumda elbet.

GÖKHAN KESER:

Yine bi’ 17 şubat… 8 sene geçmiş üstünden. Dün gibi hala… Dün gibi hala o ışıl ışıl parlayan, hayat dolu gözlerin. Aklıma geldiğinde, gözlerimi kapatırım ve hep karşımda o gözlerle bakarsın bana. Anlatmakla bitmez Aysel Abla. O hep yerli yersiz kullandığımız “yaşamak lazım” sözü sadece onun için belki de. Ben tanığım için, o onura, o gurura, o sıcaklığa eriştiğim için, hayatım boyunca kendimi hep şanslı hissedeceğim. Seni çok seviyorum Aysel Abla! Çok…

İLKER ÖZDEMİR 

Dünya hayatını, varoluşunun getirdiği melekelerle hep ‘yüksek’lerde yaşayan, ruhu bedenine büyük gelenler taifesinden Aysel Gürel , az ama öz sözle çok şey anlatmış,  Herkes anlasın, herkese ulaşsın diye ‘pop ozanlığı’nda karar kılmış, ‘aşka âşıklar’dan olduğu için sahip olduğu camdan kalbi, yüzde yüz kendi tasarımı ‘Deli Aysel’ zırhıyla korumaya çalışmış, yaşsız, zamansız, mekânsız bir zamane dervişiydi.

Bir insanı tanıdığında onun ses tonundan, yaydığı elektrikten ona ne için yaklaştığını, niyetini anlayan, niyet okuyan bir insandı. Onunla geçirdiğim onca yılda, hayatımın yarısı Aysel’le geçti. Onun bu zaman zarfında değiştirdiği neredeyse on evde de vardım ben. Müjde ve Mehtap’ın da bahsettiği Ülker Sokak’taki evinin tadilatı sırasında, ustaları kontrol etmeye gittiğinde, defalarca kendisine eşlik ettim. Sokağın girişinde Aysel belirir belirmez bir şenlik başlar, balkonlar onun sevenleri ile bir anda dolar, Aysel çok önem verdiği ve sevdiği sokağın renkli sakinlerine hiç birini atlamadan selam verirdi. Bazen davetleri kırmaz, konuk olarak girdiğimiz evde sıcak çay eşliğinde diğer evlerden gelen “can”ların toplanmasıyla oluşan mecliste, hayattan, yaşanan zorluklardan, karşılaşılan insanlık dışı tavırlardan, ailelerin kabulleniş hikayelerinden mütevvelit uzun sohbetler edilirdi.Anneleri ile birlikte yaşayan çoğu üniversite mezunu, meslek sahibi ama diğer aile fertlerinin dışlaması yüzünden yaşadığı şehri terk edip, İstanbul’un kucağına düşmüş, bu her biri ayrı ayrı yazılacak birer roman olan hayatların sunduğu ikramları asla geri çevirmez, onların evlerinin bir parçasıymış gibi davranırdı. Aysel Ablaydı hep. Özellikle de farklı olduğu yavrusuyla beraber olmak için eşini dostunu, evini barkını bırakmak zorunda kalmış analara omuz olurdu. Onurlu bir hayatın, doğruluğun, dürüstlüğün ve çalışma ile azmin hayatın tek gerçeği olduğunu, birbirlerine sahip çıkmaları gerektiğini hep öğütledi.

Şakalar, fıkralar, yaşanan komik olaylar su gibi akıtırdı zamanı…

Çok önemserdi, saygı duyardı ve kendi sohbetlerimizde; bu insanlar öz insan, hiç bir zarar gelmez onlardan, ruhları başka, özgür olmalılar ve özgür bırakılmalılar’’ derdi bana.

İnsanlık önemliydi, ırk, din, dil,cinsiyet, tercihler, mezhepler değil. Bir de sevgi ve uğruna binlerce şiir yazdığı AŞK…

SEÇİN TUNCEL (LGBTİ Aktivisti):

Normlara meydan okuyan, ısrarla bunu sürdüren güzelimiz Aysel Gürel’i sevgiyle anıyoruz.

Toplumca hepimize çizilen rollerin dışına çıkmak için uğraş veriyoruz. Elimizden geliyorsa doğrudan kendi yaşantımızı, ailelerimizi yeniden şekillendirerek yapıyoruz. Bazen patikalar açarak, açık veya gizlenerek, bazen el yordamıyla bizi saran çemberi genişletmeye çalışarak…

Görünür olma korkularımızı boşa çıkarmak için, bazen de birbirimizi anlayabilmek için lubunyalara bir fırsat, çocukluğumuzdan yaşlılığımıza kadar geçen hayatımızı klişelerle, öğretilmiş davranışlarla geçirmememiz için bir bir ışık oldu. Bir çok kadına “kocasız” da güzel yaşanabileceğini gösterdi. Kadınların kendi hayatlarına sahip çıkarak özgürce yaşayabileceğinin örneğiydi.

Zengin performansını güzellik kalıplarına hapsettirmedi, iki yüzlü ahlak çukuruna hiç düşmemesinin nedeni kendi yaşantısından taviz vermemesiydi. Kendi hayatını gizlemek için başkalarının yaşantısıyla uğraşıp bok attığını görmedik hiç. Ahlak denilen kirliliğe hiç bulaşmadığı için hayatını, yaşantısını koruyabildi belki de.

Bize bıraktığı şarkı sözleriyle, yaşlanınca edeplice oturması beklenirken “normal” davranmayıp genç mantiler yediği için, pembe peruk taktığı, en çok “yaşına rağmen” edeplice oturmayı reddettiği için biz de çok sevdik onu…

BU DEMEÇLERİN BULUNDUĞU “AYSEL GÜREL’İ ANLATTILAR” YAZISININ TAMAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN GZONE DERGİ’NİN “ŞUBAT 2016” SAYISINI AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARDAN ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ…

(Şubat 2016 sayımız, Google Play ve IOS App Store Uygulamalarımız bakımda olduğundan, üstten “Click To Read”e ya da alttaki kapak görselimize tıklanarak, ISSUU üzerinden her türlü mobil cihazdan kolayca okunabilir)

aysel gurel subat 2016 kapak

gzone indir ikon
google

apstore
(Şubat 2016 sayımız, Google Play ve IOS App Store Uygulamalarımız bakımda olduğundan, üstten “Read Now” a ya da dergi kapak görselimize tıklanarak, ISSUU üzerinden her türlü mobil cihazdan kolayca okunabilir)