ÜNLÜ SANAL FUTBOL OYUNU FOOTBALL MANAGER’DAN HOMOFOBİYLE MÜCADELE ADIMI

Dünyanın en popüler sanal spor oyunlarından Football Manager’ın (FM) ‘beta’ olarak piyasaya sunulan 2018 modelinde, futbolcular eşcinsel olduklarını açıklayabiliyor. Özelliğin getirilmesindeki amaç futbolda homofobiyle mücadele.

Skor.sozcu.com.tr’nin derlediği habere göre FM’in tam sürümünün çıkmasına 2 hafta kala, teknik direktörlük simülasyonunun beta versiyonu oynanmaya başladı.

Kurgulanan simülasyonda oyundaki futbolcular eşcinsel olduklarını açıklayabiliyor. Oyunun yapımcısı Sports Interactive (SI) söz konusu özelliğin ‘regens’ denen altyapıdan yetişen sanal oyuncularda geçerli olduğunu açıkladı.

Eşcinsel olduğunu açıklayan LA Galaxy forveti Robbie Rogers gibi oyuncular da ilerleyen dönemde yeni kimliğiyle oyuna eklenecek.

SI yöneticileri bu özelliği eklemeden önce spor ve eğlence dünyasında eşcinsel olduğunu açıklayan isimlerle görüşüp hikayelerini de dinledi.

‘EŞCİNSELLİĞİN YASAK OLDUĞU ÜLKELER HARİÇ’

Bu özellikle ilgili bazı kısıtlamalar da mevcut. Eşcinselliğin yasak olduğu ülke vatandaşları ya da o ülkelerin liglerinde oynayan futbolcular eşcinsel olduğunu açıklamayacak.

‘EŞCİNSEL OYUNCU EKONOMİK KATKI YAPACAK’

Spor dünyasındaki homofobiyi azaltmayı amaçlayan bu yeni özellik ayrıca oyunun kendisine de etki edecek. Eşcinsel futbolcular ekonomik anlamda takımlarına katkıda bulunacak.

Kaynak: Sputnik Türkiye