UZMANLAR AÇIKLADI: CİNSEL YÖNELİMLER DEPRESYONA SEBEP OLMUYOR

”Eşcinselseniz aslında psikolojik problemleriniz vardır, kesin depresyondasınızdır” gibi söylemlere bir ara verelim, uzmanlar farklı cinsel yönelimlerin depresyona yol açmadıklarını açıkladı. 

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, cinsel yönelimler ve depresyon arasında sanıldığının aksine hiç bir bağ olmadığı ortaya çıktı. LGBT bireylerin büyük bir çoğunluğunun intihar riski taşıdığına dair yapılan araştırmaları çürüten araştırmaya göre cinsel yönelimler insan psikolojisinin bozulmasında etkisi yokken, LGBT bireyler arasında depresyonun fazlasıyla görülmesinin sebebinin toplum içindeki baskı, kabul edilmeme hissiyatı, gizli ilişki yürütmek ve benzeri travmalar olduğu ortaya çıktı.

Araştırma yöneticisi Dr Richard Burns’ün bir basın toplantısıyla yaptığı açıklamada, ”LGBT bireyler cinsel travmadan tutun da, toplum içerisinde dışlanma, aile içerisinde kabul görmeme gibi birçok travmayla çocuk yaşta karşılaşıyorlar, ve bu travmalar doğal olarak insan psikolojisine de zarar veriyor.” cümleleriyle durumu özetlerken, biseksüel erkeklerin eşcinsel erkeklere nazaran daha fazla psikolojik problem riski taşımasını da aynı sonuca bağlıyor.

Evlilik eşitliği LGBT bireylerin akıl sağlığı için önemli.

Dr. Burns, evlilik eşitliğinin toplum içerisindeki LGBT algısını kırdığını ve toplumu LGBT bireyleri kabul etmeye ittiğini de sözlerine eklerken, evlilik eşitliğinin kanunen verildiği ülkelerde LGBT bireylerin psikolojik problemlerinin azaldığına dikkat çekiyor. ”LGBT bireylerin psikolojik sorunlarının başında gizlenme baskısı geliyor. Yaşamak istediğiniz hayatı gizlemek birçok bireyde geri alınamaz travmalara sebep oluyor. Bu travmaların bireyleri depresyon ve benzeri rahatsızlıklara ittiği ise aşikar.” açıklamasıyla evlilik eşitliğinin LGBT bireylerin sağlıkları için önemini açıklayan Dr. Burns, Avustralya’da evlilik eşitliklerinin desteklenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.