VEGAN ANNEYE “BEBEĞİNİN HAYATINI TEHLİKEYE ATMA” SUÇUNDAN DAVA AÇILDI

ABD’de vegan bir annenin yalnızca meyve ve fındıkla beslediği 11 aylık bebeğinin gelişmediği tespit edilince, anne hakkında çocuğun hayatını tehlikeye atmak suçlamasıyla dava açıldı.

ABD’nin Pensilvanya eyaletinde yaşayan vegan bir annenin son zamanlarda yalnızca meyve ve fındıkla beslediği bebeğinin vücudunda lekeler çıkmaya ve motorik hareketlerinde yavaşlama gözlemlenmeye başlandı. Bunun üzerine bebeğin babası çocuğunu ayrıldığı eşinden alarak Çocuk ve Gençlik Hizmetleri’ne götürdü. DW’nin aktardığı habere göre bebeğin durumunu gören yetkililer çocuğu derhal hastaneye sevk etti.

Batı Virginia’daki bir hastanede tedavi altına alınan bebeğin yetersiz beslenme nedeniyle gelişiminin durduğu ve cilt problemlerinin gözardı edilmesi halinde septik şoka girebileceği tespit edildi. 33 yaşındaki anne hakkında ‘çocuğun hayatını tehlikeye atmak’ suçlamasıyla dava açıldı.

Bebeğin artık babasıyla yaşadığı ve durumunun iyi olduğu ifade edildi.

Veganizm ya da veganlık çeşitli nedenlerden dolayı hayvansal ürünlerin yenilmesini reddeden bir beslenme türü. Vejetaryanlar hayvan etini tüketmeyi reddederken veganlar hayvanlardan elde edilen süt, yumurta, bal gibi hiçbir ürünü tüketmiyor. Uzmanlar vegan beslenme tarzının normalde bebek ve çocukların hastalanmasına ya da açlık çekmesine neden olmayacağını, ancak veganlığın sağlıklı bir çocuk yetiştirmeyi zorlaştırabileceğini belirtiyor.

Kaynak: Sputnik Türkiye