VENEDİK FİLM FESTİVALİ’NDE BÜYÜK ÖDÜL EŞCİNSEL TEMALI FİLMİN OLDU

İtalya’nın Venedik kentine bağlı Lido adasında düzenlenen, dünyanın en eski film festivali, tam adıyla Venedik Bienali Uluslararası Sinema Sanatı Sergisi, dün akşam yapılan ödül töreniyle sona erdi. Türkiye’den Emin Alper’in “Abluka” isimli filmle Jüri Özel Ödülü’nü kazandığı Venedik Film Festivali, başka bir güzel sürprize imza attı.

Venezuela’dan festivale katılan “Desde Alla” isimli eşcinsel temalı film “Altın Aslan Ödülü”nün sahibi oldu. Venezuelalı yönetmen Lorenzo Vigas’ın filmi, 50 yaşındaki zengin bir adamın 17 yaşındaki çete lideri gençle yaşadığı aşkı anlatıyor.

Venezuelalı yönetmen Vigas teşekkür konuşmasında ülkesindeki karmaşıklığa değinerek zor günleri atlatacaklarına inandığını söyledi ve şöyle devam etti:

“Tarihte ilk kez Venezuela’dan bir film Venedik Film Festivali’nde yer aldı… Biz müthiş bir ulusuz, birbirimizle daha fazla diyalog halinde olacağız ve kötü günleri atlatacağız. Hepinize teşekkür ediyorum.”

İşte bu filmin fragmanı:

Türkiye’den “Abluka” Filmine Ödül

41 yaşındaki yönetmen Emin Alper’in ikinci uzun metraj filmi olan Türkiye, Fransa, Katar ortak yapımı “Abluka”, festivalin ana yarışma ödüllerinden Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. Mehmet Özgür, Berkay Ateş, Tülin Özen ve Müfit Kayacan’ın baş rollerde yer aldığı “Abluka”, terör olaylarının artmasıyla güvenlik ablukasına alınan bir gecekondu mahallesinde iki kardeşin içine düştüğü siyasi şiddet ortamına odaklanıyor.

Sahneye çıkarak ödülünü alan Alper, İngilizce yaptığı konuşmada jüriye, Paolo Baretta, Festival Direktörü Alberto Barbera ve film ekibine teşekkür ederek, “Ekibim büyük iş başardı” dedi. Abluka’da, çatışmaların artmasıyla güvenlik ablukasına alınan bir gecekondu mahallesinde, iki kardeşin paranoyalarla dolu yaşamına odaklanan Emin Alper, törenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Bir gazetecinin, “Önemli sosyal ve politik sorunlara değinen bir film çektiniz. Bunun ülkenizde etki yaratmasını bekliyor musunuz?” sorusuna Alper, geçen yıl bu filmi çektiğinde Türkiye’deki atmosferin sakin olduğunu belirterek, “Şimdi ise filmle çok benzer bir durum yaşanıyor. Bu filmin, Türkiye’de barışçıl ve demokratik bir ortama katkıda bulunmasını umarım” dedi.

Festivalde ayrıca, dünyanın bilinen ilk ameliyatlı trans kadınının hayatını anlatan “The Danish Girl (Danimarkalı Kız)” isimli filmin galası yapıldı.

Haberin derlendiği kaynaklar: T24-BBC TÜRKÇE-EURONEWS-NEWNOWNEXT