VÜCUDUNUZDAKİ GİZLİ TEHDİT: BAĞIRSAK HASTALIKLARI

GZone Dergi editörlerinden Ata Yüceel, aslında pek çok rahatsızlığın gizli öznesi olan bağırsak hastalıklarının önemiyle ilgili bir yazı hazırladı.

İşte bu yazının giriş bölümü:

Bağırsak hastalıkları basit bir kabızlık veya ishal durumundan ciddi sonuçları olan kanserler dahil olmak üzere geniş bir yelpazede değerlendirilmelidir. İşin kötü tarafı ise çoğu zaman bu durumların belirtileri birbirinden pek de belirleyici bir farklılık göstermez. Bu yüzden basit bir şişkinlik bile yeri geldiği zaman önemsenmeli, bir kanserin veya polipin(kansere dönüşme olasılığı bulunan iyi huylu tümörler) habercisi olabileceği unutulmamalıdır. Vücudumuz stresli durumlar yaşadığında buna ilk yanıt veren sistemlerimizden birisi sindirim sistemimizdir. Kimimiz strese yanıt olarak midesinde bazı problemler yaşar, bazıları ağız kuruluğu ve buna bağlı olarak ağız kokusuyla baş etmek durumunda kalır, büyük bir çoğunluğun ise bağırsak düzeni değişir ve buna bağlı olarak ishal veya kabızlık yaşar. Çoğu zaman bu sindirim problemleri kısa süreli olur ve kişi bunun üstesinden gelmeyi kendi çabalarıyla başarır. Bazı durumlarda ise bağırsak problemleri kısa sürede sonlanmaz. Bu gibi durumlarda altta yatan başka bir rahatsızlığın olabileceğinden şüphelenilmesi gerekir. Özellikle aşağıdaki belirtiler görüldüğü zaman akla sindirim sistemiyle bilhassa bağırsaklarla ilgili problemler akla gelmelidir. Beklenmeyen ve aşırı kilo kaybı-kilo kaybı düzenli beslenmeye rağmen oluyorsa altında yatan sebebin incelenmesi daha büyük önem taşır-, dışkıda kan görülmesi, halsiz ve yorgun hissetme, karın ağrısı ve kramplar, ishal veya kabızlık, iştahın azalması.

BU ÖZEL DOSYA VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN GZONE DERGİ’NİN “MART 2017 ” SAYISINI AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARA TIKLAYARAK ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ…