YAĞIZCAN AKBULUT YAZDI: TARİHİN VE KÜLTÜRÜN PEŞİNDE KARS

Köklü bir İtalyan firması olan Bocchi, 66 yıllık deneyimi ile banyo ürünleri sektörünün öncü kuruluşlarından birisi. Özellikle renk renk lavabo, klozet ve küvetleriyle dikkat çeken marka belki bir gün LGBTİ+ içinde bir seri üretir. Neden olmasın! 

https://www.instagram.com/p/BNmcI0xDZkT/

Bocchi, “Her Dem Banyo” projesiyle Anadolu’da geçmişten günümüze hamam kültürünün peşine düşüyor.  Anadolu’dan dünyaya yayılan Roma ve Türk banyolarının tarihini irdeleyen Bocchi; hamam kültürünü yeniden canlandırmak ve yaşatmak amacı ile bu projeye önderlik ediyor.

Proje kapsamında 2017 yılının sonuna kadar, Türk ve Roma banyolarını yerinde inceleyecek olan Bocchi, bu yolda ünlü Türkolog, Araştırmacı Yazar Ali Canip Olgunlu ile birlikte yürüyor.

Projenin Kars durağına bende eşlik etmek şansı buldum. 3 gün süren bu yolculukta Ali Canip Olgunlu’nun masalsı anlatımıyla Kars’ın tarihini ve kültürünü hep beraber keşfettik.

İlk olarak Hotel Chevtikov’a yerleştik. Bina Rus Cheltikov Ailesi tarafından, 1894 yılında kendilerine konak olarak Baltık mimarisinde yapılmış. Şehir merkezinde Ruslar tarafından yapılmış birçok binaya rastlamak mümkün. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’nın ardından 40 sene boyunca Rus egemenliğinde kalan şehir Ruslar tarafından Hollandalı mimarlarla yeniden düzenlemişler.

Ertesi gün ilk durağımız hamam kültürünü yerinde keşfetmek ve yaşatmak için yola çıktığımız “Her Dem Banyo” projesiyle Kars’ta 17. Yüzyıl’da inşa edilen ve bugün ne yazık ki atıl durumda bulunan Mazlum Ağa (Cuma) Hamamı oldu. Ali Canip Olgunlu’nun deyimiyle şairler, düşünülürler ve mistikler hamamı olarak adlandırdığımız bu hamamda ünlü Rus düşünür Puşkin, edebiyatımızın önemli isimlerinden Namık Kemal ve Gurdjieff’un yıkandığı rivayet edilir.

Rotamızın devamında kış aylarında tamamen donmuş olan Çıldır Gölü’nde -18 derecede atlı kızaklarla tur yapıp, buz altından sarı sazan avladık. Maviyle beyazın dansını izlediğimiz Çıldır Gölü’nde güneşli havanın tadını çıkardık.

Turumuzun son gününü Ani Antik Şehri’ne ayırdık. Ortacağın en büyük ticaret kentlerinden olan Ani, Ermeni Bagat krallığına başkentlik yapmış ve bölgenin en büyük şehri. Antik kent surları, kapıları, kiliseleri, hamam ve sarayıyla görülmeye değer. Anadolu’daki ilk Türk camisi olan Ebul Menuçehr Camisi Ani’de yer alıyor.

Kars’a gitmişken eski kaşar, Kars Gravyeri ve kaz eti yemeden dönmek olmazdı. Kış olduğu için eksi derecelerdeki hava yer yer bizi zorlasa da şansımıza güneşli günlere denk geldik. Umarım bir gün yolunuz Kars’a düşer ve bu şahane kenti keşfetme şansı bulursunuz.