YASAK ELMA DİZİSİ EKİBİNE AÇIK ÇAĞRI: TRANSFOBİK SAHNELERİ EKRANA GETİRMEYİN

FOX'ta yayınlanan YASAK ELMA dizisi ekibine açık çağrıda bulunuyoruz: 62. bölümdeki transfobik sahneleri bölümden çıkarın.

FOX’ta yayınlanan ve daha geçtiğimiz hafta yayınladığımız yazımızda övdüğümüz “YASAK ELMA” dizisi hem dün yayınlanan bölümünde transfobik sahnelere imza attı hem de gelecek bölüm fragmanında bu transfobinin katlanarak devam edeceğinin sinyallerini verdi.

Dizinin kötü adamlarından Hakan Karahan’ın canlandırdığı NADİR’in dansöz kıyafeti ile çekilmiş fotoğrafı bir tehdit malzemesi oldu ve bu fotoğraf için “cinayet işlendiği” vurgusu yapılarak bir anlamda transfobik nefret söylemi üretildi.

Tam bu sahnelerin şokunu atlatmamışken, gelecek hafta Pazartesi (23 Aralık 2019) yayınlanacak olan bölümün fragmanı geldi. Yeni bölümde dizinin iki karakterinin (Yıldız ve Zehra) nezarete düştüğü ve yanlarındaki trans karakterlerin “Akasya Durağı”ndakine benzer şekilde kötü resmedilerek korku ve komedi unsuru olarak kullanıldığı görülmekte.

Buradan, dizinin yapımcısı Medyapım’a, özellikle bu şirketin sahibi Fatih Aksoy başta olmak üzere tüm ekibe çağrı yapıyoruz:

“Türkiye’de her sene azımsanmayacak şekilde nefret suçları işlenmekte ve bu nefret suçlarının en önemli mağdurları ise LGBTİ+ bireyler olmaktadır. Kadınlara uygulanan şiddet kadar LGBTİ+ bireylere uygulanan şiddet de önemlidir ve bu şiddeti körükleyen, “mizah” maksadıyla trans bireyleri karikatürize eden tv dizileri veya filmlerdir. Türkiye televizyonlarındaki trans temsilinin bu şekilde yer alması, başka bir arkadaşımızın aşağılanması, nefret söylemine uğraması, şiddet görmesi ve belki de öldürülmesine giden yoldaki “onaylama” mekanizmalarının en önemli unsurlardan biridir. “Yasak Elma” gibi severek izlediğimiz bir dizinin, kalitesiz mizahtan medet umması bizleri üzmüştür. 62.bölümde yer alan ve tamamını görmesek de trans arkadaşlarımızın korku ve komedi unsuru olarak resmedildiği sahnelerin hem fragmandan hem de dizinin bu bölümünden çıkarılması için çağrıda bulunuyoruz. Medyapım gibi, yıllarca Huysuz Virjin ile program yapan, açık fikirli, şiddet karşıtı, toplumsal dengelere duyarlı bir yapım şirketinin bu çağrımızı geri çevirmeyeceğini ve nefret söylemi üretilmesine önayak olmayacağını düşünüyoruz.”