YASEMİN ŞEFİK: HİÇ KOMİK BİRİ OLDUĞUMU İDDİA ETMEDİM!

Radyo programcısı ve komedyen Yasemin Şefik, Best FM’de yaptığı “Hitnoz” ile Türkiye özel radyo tarihinin en uzun süredir yayınlanan programlarından birisine imza atıyor.

Son dönemde “Beni Bilirsin!” isimli gösterisi ile sahnelerde de gördüğümüz Yasemin Şefik’le görüştük.

Röportaj: Yağızcan Akbulut

Radyo deyince akla gelen ilk isimlerden birisin. Nasıl başladı kariyerin? Bu bir hedef miydi yoksa tamamen tesadüf mü?

Tesadüflü bir aşk hikayesi. Neyse ki uzun uğraşlar sonrası karşılık alabildim. Aklımda hiçbir zaman radyo programı yapmak yoktu. Hedefim daha farklıydı. Savaş muhabiri olmak istiyordum. Hikayem burada garipleşiyor. Bir şekilde anlatıcı olmak istiyordum başlangıcım ile ilerlediğim yok farklı oldu.

Müzisyenler dışında da birçok star ismi programına konuk alıyorsun, mesela oyuncuları. Bazısı tv programlarına bile çıkmazken senin radyo programına katılıp projelerini/işlerini tanıtıyorlar. Onların seni tercih etmesini nasıl başarıyorsun?

Radyo sadece müzikten oluşmuyor. Doğal olarak yalnızca şarkıcı, söz yazarı, besteci, müzisyen ile kısıtlı olmaması gerektiğini düşünüyorum. Radyo programıma oyuncular, yönetmenler, senaristler, yazarlar, başarı hikayesi barındıranlar, fenomenler…gibi bir çok meslek grubunun konuşulan isimlerini konuk alıyorum. Radyo ve televizyon arasındaki fark konuğun kendini “monitörden nasıl görünüyorum, ne giysem daha iyi olur” gibi düşüncelerden arındırması. Gerçek sohbet o zaman başlıyor. Programıma konuk olan bir çok kişi ile rahat ve içten sohbet etmemizin temelinde bu unsur var Neden beni tercihi ediyorlar kısmı ise yılların getirdiği bir durum diyebilirim.

Peki sanatçılar arasında ayrım yapıyor musun? İlla ki birileriyle daha çok anlaşıp, onları daha çok seviyorsundur. Ne yapsa çalarım ya da asla çalmam dediklerin var mı?

Sevdiğim uzun yıllardır arkadaş olduklarım ile hiç tanımadığım yeni bir şarkı yapmış biri arasında fark yok. Orada önemli olan şarkının kendisi. Belki de yorumlama şekli. Son zamanlarda bu kadar fazla yeni isimle dinleyicinin birleşmesini buna bağlayabilirsin. Ne yapsa çalarım dediğim isme gelirsek; Sezen Aksu. (Al sana ayrım yaptım)

RÖPOTAJIN TAMAMI İÇİN GZONE DERGİ’NİN “MAYIS 2017 ” SAYISINI AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARA TIKLAYARAK ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ…