YAZ BİTMEDEN NETFLIX’TE İZLEMENİZ GEREKEN LGBTİ TEMALI FİLMLER

 

Dijital içerik izleme platformu Netflix’te yer alan ve yaz bitmeden izlemeniz gereken LGBTİ temalı içerikleri listeledik.

Netflix’in kataloğunda bulunan filmler arasında geçtiğimiz aylarda İstanbul Film Festivali’nde de gösterilen “Handsome Devil” isimli film de yer alıyor. İşte bu film ve dikkate değer diğer LGBTİ içerikli yapımlar:

HANDSOME DEVIL 

İrlandalı yazar ve yönetmen John Butler›ın kendi senaryosundan filme aldığı Şeytan Tüyü etkileyici ve hareketli bir gençlik filmi. 16 yaşındaki Ned babasının zoruyla bir yatılı okula gider. Ned’in en büyük tutkusu müziktir ama gittiği okulda geçerli olan tek tutku rugby sporudur. Kırmızıya boyanmış saçlarıyla dikkat çeken Ned, bu maço ortamda hemen hakaretlere maruz kalır. Oda arkadaşı Conor ise yakışıklı ve başarılı bir sporcudur ama farklı sebeplerle o da okul arkadaşlarına uyum sağlayamamaktadır. Bu iki dışlanmış gencin dostluğu kendilerini keşfetmelerine aracı olur. Butler, oyuncularından aldığı iyi performanslar ve enerjik bir kurgunun yardımıyla, samimi ve herkesin kendinden bir şeyler bulacağı bir büyüme öyküsü anlatıyor.


MARGARITA WITH A STRAW

Laila (Kalki Koechelin) serebral palsili olan, tekerlekli sandalye ile yaşamını sürdüren bir öğrencidir. Delhi Üniversitesinde okumakta aynı zamanda da bir indie müzik grubu için şarkı sözleri yazmaktadır. Laila, Newyork Üniversitesine kabul olur ve annesiyle beraber kalkıp Amerika’ya giderler. Orada genç bir aktivist olan Khanum (Sayani Gupta) ile tanışır. Ve kendi cinsel macerasını yaşamaya başlar.


FIREFLY 

Erkek kardeşinin ani ölümünden sonra onun nişanlısı ile yakınlaşan Lucia’nın hikayesi. Kolombiya sinemasından Ana Maria Hermida’nın yönetmenliğini yaptığı sevimli bir romantik-dram filmi olan La luciérnaga (Firefly) dünya sinemasında lezbiyen aşkı anlatan en güzel filmlerden biri.


I AM MICHAEL

Justin Kelly’nin yönettiği film Young Gay America’nın kurucu ortaklarından, eski eşcinsel hakları savunucusu avukat Michael Glatze’ın hayatını ele alıyor. Glatze aktivistlik yıllarının ardından bir anda hayat tarzını değiştirme aşamasına gelir. Artık katı bir hristiyan olan ve eşcinselliğin günah olduğunu açıklayan Glatze, eski arkadaşlarıyla yollarını ayırıp çoban olmaya karar verir… James Franco ve Zachary Quinto’nun oynadığı film iyi eleştiriler almadı ve homofobiye hizmet ettiğine dair yorumlar yapıldı.


MICHAEL LOST AND FOUND

“I Am Michael” filminin uyarlandığı gerçek hayat hikayesinin kahramanları Michael Glatze ve eski sevgilisi Benjie Nycum, ayrılıklarından 7 sene sonra bir araya gelerek yaşadıklarını konuşuyorlar. Dökümanter film de, bu hikayeden uyarlanan kurmaca film gibi fazla bir başarı kazanmadı.


MATT SHEPARD IS A FRIEND OF MINE

7 Ekim 1998’de, ABD’nin Wyoming eyaletinde vahşi bir nefret cinayetine kurban giden Matthew Shepard’ın hayat hikayesini anlatan bu belgesel yapım, onun ailesi ve arkadaşlarının tanıklıklarına yer vererek katledildiği güne kadar adım adım ilerliyor.