YAZ DETOKSU YAPARAK RAHATLAYIN

GZone Dergi yazarı Ezgi Sayan, Haziran 2018 sayımız için yaza rahat girmeniz adına “Yaz Detoksu” yazısını kaleme aldı. İşte bu yazı:

İşte uzun soğuk kış günlerinden sonra sabırsızlıkla beklediğimiz deniz güneş mevsimi geldi. Peki biz yaza hazır mıyız? 

Yaz deyince aklımıza hemen yeteri kadar zayıf mıyım mayomu giyince nasıl görüneceğim biraz diyet yapsam mı gibi sorular geliyor. 

Diyetle birlikte detoks yapmak zayıflamayı hızlandıracaktır. 

Vücudumuzu diyete hazırlayan ve toksik maddelerin vücudumuzdan atılmasını sağlayan detoks, daha zinde olmamıza ve sağlıklı şekilde kilo vermemize fayda sağlar.

Tabii detoks yaparken bazı noktalara dikkat ederek bu süreci daha yararlı hale getirmek de mümkün. 

Detoks döneminde günde en az 2.5 litre su içmeli, kahve, alkol ve sigara gibi alışkanlıklardan ise uzak durmalıyız . 

Buhar banyosu ve sauna ise detoksun etkisini güçlendiren aktivitelerdir.

Şimdi size evde kolayca hazırlayabileceğiniz birkaç pratik detoks içeceği tarifi verelim…

1. Nane ve limon

Bir sürahi içerisine taze nane yaprakları ve lime limonları doğrayarak birkaç saat buzdolabında bekletin. Daha sonra karışımı gün boyunca tüketin.

2. Nar, limon ve ananas

1 adet nar, 1 adet ananas, yarım limon ve isteğe göre 1 tatlı kaşığı zencefil ile yapılan bu detoks içeceği oldukça faydalı. Ananası rendeleyip blender’dan geçirin. Daha sonra limonun suyunu sıkıp suyun içerisine ananasla birlikte ekleyin. Narları da karışıma ekleyip zencefil ile birlikte hepsini blender’da karıştırın. Karışımı yaklaşık 2 saat dolapta beklettikten sonra içebilirsiniz.

3. Karpuz ve nane

Bir sürahinin içine karpuz dilimleri ve nane yapraklarını ekleyin ve içine biraz buz ilave edin. Karışımı dolapta 1 saat kadar beklettikten sonra tüketin.

4. Portakal, elma ve havuç

1 tane portakal, elma ve havucu küçük parçalara ayırıp blender’dan geçirin. Karışım hazır olduktan sonra hemen içebilirsiniz.

5. Salatalık ve nane

Bir sürahinin içerisine dilimlediğiniz salatalıkları ve birkaç tutam naneyi koyun. Karışıma biraz buz ve lime limon ekleyerek hemen tüketebilirsiniz. Bu içecek özellikle sabahları güne başlamak için idealdir.

6. Çilek ve nane

Kalorisi düşük olan çilek harika bir detoks malzemesidir. Çilekleri küçük parçalara ayırıp su dolu sürahiye ekleyin ve içerisine nane yaprakları ilave edip hemen tüketin.

7. Zencefil ve limon

Yarım zencefili rendeleyerek su dolu sürahi içerisine atın ve üzerine yarım limon sıkın. Karışımı hemen içebilirsiniz.

8. Elma ve tarçın

Bir sürahi su içerisine küçük dilimlerle kestiğiniz elmaları ve tarçın çubukları atın. Karışımı yemeklerden önce içerseniz sindirim sorunlarını giderebilirsiniz.

9. Greyfurt ve nane

Küçük dilimler haline getirdiğiniz greyfurtu buzlu suya ekleyin ve içerisine nane yaprakları ekleyin. C vitamini açısından son derece güçlü bir içecek.

10. Portakal ve salatalık

Portakalları dilimleyerek buzlu suyun içerisine atın ve dilim salatalıkları da karışıma ekleyin. Dilerseniz nane yaprakları ile karışımı tatlandırabilirsiniz.

Haziran 2018 Dergi içeriklerimizin tamamını okumak için aşağıdaki görsele tıklayın. 

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :