YAZAR, LGBTİ+ VE AIDS AKTİVİSTİ LARRY KRAMER HAYATINI KAYBETTİ

Amerikalı oyun yazarı, yazar, film yapımcısı, halk sağlığı savunucusu ve LGBTi+ hakları aktivisti Larry Kramer, dün 84 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Hayat arkadaşı David Webster’ın verdiği bilgiye göre, 27 Mayıs Çarşamba sabahı Manhattan’daki evinde zatürreden hayatını kaybeden Larry Kramer, yaşamının büyük bölümünde HIV ve bunun sebep olduğu hastalıklar yüzünden sağlığı için savaş vermişti.

Larry Kramer AIDS krizinin patladığı 80’li yılların ikinci yarısında, LGBTİ+ bireyler başta olmak üzere bu krizi görmezden gelen ABD hükümetine karşı savaşmış ve toplumda farkındalık uyandırmaya çalışmıştı.

Larry Kramer’ın yazdığı “The Normal Heart” isimli 1980’lerdeki AIDS krizini LGBT’lerin gözünden anlatan tiyatro oyunu, ABD’de Julia Roberts, Mark Ruffalo, Matt Bomer, Jim Parsons gibi oyuncular ve Ryan Murphy’nin yönetmenliğinde 2014 yılında sinemaya aktarılmıştı.

Aynı oyun “KALP” adıyla Craft Tiyatro tarafından 2 sezondur Türkiye’de oynanmakta ve oyuncuların performanslarıyla büyük övgüler almakta idi.