YEN ALINAN BU KARARLA 2020 TOKYO OLİMPİYATLARI OLDUKÇA TRANS DOSTU OLACAK

2020 yılında gerçekelşecek Tokyo Olimpiyatları’nda, şehire binlerce cinsiyetsiz tuvalet yerleştirilmesine karar verildi. 

Tokyo Belediyesi’nin, Olimpiyatlara katılan trans sporcuları düşünerek aldığı karar ile 2020 Olimpiyatları için Tokyo’nun turistik alanları da dahil olmak üzere, Olimpiyat ile ilgili tüm alanlara binlerce cinsiyetsiz tuvalet yerleştirme kararı verdi. Olimpiyatlarda hiç bir ayırım olmamasına özen gösterdiklerini söyleyen yetkililer, cinsiyetsiz tuvaletler sayesinde Japonya’nın insan haklarına olan hassasiyetini de ortaya koymayı hedefliyor.

Cinsiyetsiz olarak tasarlanan tuvaletlerin aynı zamanda tekerlekli sandalye kullanmayan engelliler için de kullanılabilir olmasına dikkat ettiklerini söyleyen Belediye yetkililerinin bu kararı ülke LGBT dünyası tarafından tebriklerle karşılanırken, Olimpiyat komitesi ise Tokyo belediyesini bu kararından ötürü kutladı. Olimpiyatlar için inşa edilen 11 spor merkezinin yedisine yerleştirilecek olan tuvaletlerin Olimpiyatlar sonrasında da kullanımda kalması planlanıyor.

 

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :