YENİ MOBİL UYGULAMA SAYESİNDE PREP HAPLARI EVE TESLİM EDİLİYOR

ABD’de geliştirilen yeni bir mobil uygulama sayesinde, HIV enfeksiyonundan %90 oranında koruma sağlayan PreP tedavisi için doktor kuyrukları beklemeye gerek kalmıyor. Uygulama girişimci arkadaşlar Hans Gangeskar ve A. Edvard Engesaeth tarafından geliştirilerek, Aralık ayından beri San Fransiscolu bireylere PreP dağıtımı yapıyor. Yakın zamanda New York’ta da hizmet vermeye başlayacak olan Nurx isimli uygulama, yakın gelecekte tüm ABD’yi kapsamayı hedefliyor.

ABD’de henüz tüm doktorların PreP tedavisi hakkında detaylı bilgilerinin olmadığını söyleyen Hans Gangeskar, PreP tedavisine ulaşabileceğiniz yerel kliniklerin de fazlasıyla kalabalık olmasından dolayı, ihtiyacı olan bireylerin tedaviye ulaşmakta güçlük çektiğini söylüyor. ”Birçok birey bunun zaman aldığını biliyor ve tedaviyi es geçiyor. Nurx bu es geçmeleri azaltmayı hedefliyor. Nurx sayesinde herkese PreP ulaştırabiliriz.” sözleriyle hedeflerini anlatan Hans Gangeskar, Castro’da klinikte çalıştığı dönemde birçok Prep kullanıcısının doktorlarının konu ile ilgili bilgisiz olmasından yakındığını duyduğunu söylüyor.

Peki Nurx nasıl çalışıyor?

Nurx aslında bir online klinik hizmeti veriyor. Sistem üye olduğunuz zaman sizden son 1 hafta içerisinde yapılmış detaylı bir kan testi göndermenizi istiyor. Bu kan testi gönderimi sonrasında projeye destek veren bir doktor sizinle SMS ya da telefon aracılığı ile iletişime geçiyor ve sizden gerekirse kendisini ziyaret etmenizi talep ediyor.

Doktor tarafından PreP tedaviniz onaylandığı taktirde, siz de ağın teslimat listesine ekleniyor, ve aralıklı zamanlarla PreP ilaçlarının evinize servis edilmesini sağlıyorsunuz. Aylık 15 USD (yaklaşık 45TL) bir ücreti olan Nurx sayesinde Prep tedavisi için saatlerce kuyruk bekleme çilesinden kurtuluyorsunuz.