YEŞER SARIYILDIZ YAZDI: 88. OSCAR ÖDÜL TÖRENİ GIYBETLERİ

Oscar her sene yaklaşırken kendinden söz ettirmeye başlıyor. Aday filmler, tahminler, kırmızı halı geçidi, gıybetleri, törende yaşananlar, ödül alanlar ve alamayanlar derken; biraz olsun gündemden kopmamızı, her şey yolundaymış gibi filmlerden falan konuşmamızı sağlıyor. Oscar filmlerini önceden izleyip tören gecesi sabahlamak, evde tahminleri karşılaştırmak, gece atıştırmalıkları hazırlamak bizim evin ritüeli oldu. O yüzden, her Oscar öncesi bayramlıklarını giyecek çocuk gibi pür neşe doluyorum.

Akademi bu sene, pek şaşırtmadan hak edene ödülü verse de, tören başlı başına çok renkli geçtiği için bir saniye bile sıkılmadık.

Upuzun törendense, akıllarda yine belli başlı şeyler kaldı.

Kırmızı halının en çok takdir toplayan ismi Cate Blanchett oldu. En İyi Kostüm Dizaynı Ödülü’nü, gecenin en şık kadının vermesi, ayrıca güzeldi.

 

Golden Globe’a babasıyla katılan Leonardo DiCaprio, Oscar törenine de annesiyle geldi.

 

Önemli tartışma konularından biri de bu sene hiç siyah aday olmamasıydı. Hatta #OscarsSoWhite etiketi altında bu durum tartışılıyordu. Siyah sunucu Chris Rock, bu konuyu es geçmek yerine açılışta uzun uzun ırkçılık hakkında konuştu. Törenin devamında, konuyla ilgili yayınlanan skeçler muazzamdı. Siyah aktörler, en iyi film adaylarındaki aktörlerin yerine geçmiş ve sahneleri tekrar canlandırmışlardı.

 

https://www.youtube.com/watch?v=CS-ZW3HMgm8

 

Mad Max büyük ödülleri alamasa da, teknik alandaki ödülleri silip süpürdü.

Spectre için hazırladığı Writings On The Wall şarkısıyla, En İyi Özgün Müzik ödülünü Sam Smith aldı ve ödülünü LGBT’ye ithaf ederek “”Daha önce bir eşcinsel Oscar aldı mı bilmiyorum; ama burada bir eşcinsel erkek olarak bulunuyorum ve bu ödülü kabul ediyorum. Bu ödül tüm LGBT topluluğuna adıyorum, bir gün umarız herkes için dünyanın her yerinde eşit haklar olur.”  dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden sahneye çıktı ve Beyaz Saray’ın cinsel taciz mağdurlarıyla ilgili yürüttüğü kampanyayı anlattı. “Aranızdaki en etkisiz insan benim” diyen Başkan Yardımcısı Joe Biden, Lady Gaga’yı sahneye davet etti.

Ödül alamasa dahi, Lady Gaga’nın performansı salondaki bir sürü insanın göz yaşlarını tutamamasına neden oldu. Cinsel istismara uğramış genç insanlara ithaf ettiği “Till It Happens to You” şarkısıyla inanılmaz bir performans sergiledi. Sahneye çıkan bir sürü genç kadın ve erkeğin kollarında yazan “Bu senin suçun değil”, “Survivor” yazıları hala konuşulmaya devam ediyor.

Lady Gaga Performansı:

https://www.youtube.com/watch?v=ZccLZ3qBYyE

 

Sahneden indikten sonra kendisi de bir tecavüz mağduru olan Lady Gaga, sevgilisiyle fotoğrafını paylaştı ve takipçileri bir kez daha duygulandırdı.

Inarittu, bu sene de En İyi Yönetmen Ödülü’nü alarak, 2 sene üst üste ödülü kapmış oldu. “Artık bu ön yargıları bırakalım. Bir insanın derisinin rengi, saçının uzun olup olmadığı basit bir detaydır” diyerek ırkçılığa göndermede bulundu.

I never thought anyone would ever love me because I felt like my body was ruined by my abuser. But he loves the survivor in me. He's stood by me all night proud and unashamedly. THATS a real man. ❤️

Lady Gaga paylaştı: 28 Şubat 2016 Pazar

 

C-3PO, BB-8 ve R2D2 sahneye çıktılar. C-3PO’nun Oscar’a benzemesiyle ilgili yaptığı konuşma herkesi güldürdü. Bu 3lü sahneye çıkınca, Room filmiyle dikkatleri çeken küçük oyuncu Jacob Tremblay’in koltuğundan fırlaması, törenin en tatlı anıydı.

 

 

Tabii ki Leonardo DiCaprio 6. adaylığında, sonunda Oscar’ı aldı. Ayakta alkışlanan ve aynı zamanda bir aktivist olan DiCaprio, konuşmasıyla iklim değişikliğine değinerek gönülleri fethetti.

“Film çekerken kar bulabilmek için gezegenin en güney kısmına gitmek zorunda kaldık. İklim değişikliği gerçek, şu anda yaşanıyor. Tüm türlerin karşısındaki en büyük tehdit. Birlikte çalışmalı ve büyük firmalar için değil tüm insanlık, yerliler ve bu değişiklikten en çok etkilenen milyarlarca insan için konuşan liderlere destek vermeliyiz. Çocuklarımızın çocukları için, sesi hırs politikası tarafından boğulmuş olanlar için. Bu muhteşem ödül için hepinize teşekkür ediyorum” 

Leonardo DiCaprio Oscar Konuşması: 

En İyi Film Kategorisi’nde Spotlight beklenen değil, ama istenen adaydı. Filmin yönetmeni Tom McCarty, konuşmasında “Bu filmi iktidara hesap soran ve sormaya devam eden gazeteciler için yaptık.” dedi. Türkiye’de üstüne alınabilecek kitle oldukça az olsa da, basın özgürlüğünün Oscar’a layık görülmesi hepimize bir umut verdi. “Umarız sesimiz Vatikan’a kadar duyulur” diyen Spotlight ekibine, Vatikan’ın bir şey söyleyip söylemeyeceği merak konusu. Kim bilir, belki Vatikan da “Akademi’nin kararını doğru bulmuyorum; saygı da duymuyorum.” falan der.