YEŞER SARIYILDIZ YAZDI: BİR ANDA BELİRİP HAYATIMIZI ELE GEÇİREN TRENDLER

GZone Dergi yaşam yazarlarından Yeşer Sarıyıldız, Eylül 2017 dergimiz için BİR ANDA BELİRİP HAYATIMIZI ELE GEÇİREN TRENDLER’i yazdı. İşte bu eğlenceli yazı…

Her şeyi çılgıncasına tüketiyoruz. Üstelik sadece alışveriş olarak da değil, bir süredir gündemi de çılgıncasına tüketiyoruz. Elbette sosyal medyanın akıl almaz yükselişi sayesinde her şeye erişimimizin olmasının etkisi var; ama kabul edelim ki gazı alınca giden acayip bir nesiliz. Depresyonların bile trendi var. Bir de tam adını koyamıyorum; ama bazı trendler bir eşiği geçtiği anda herkes birden sanki 20 yıldır hayatımızdaymış gibi davranmaya başlıyor ve bir daha önünü alamıyoruz.

AVOKADONUN PİYASALARI SARSAN YÜKSELİŞİ

İlkokuldayken sınıflarda çağları ve mevsimleri gösteren panolar vardı, hatırlar mısınız? 2016’dan itibaren içinde bulunduğumuz çağa Avokado Çağı desek gerçekten abartmış olmayız. Avokadoyu inanın ben de çok seviyorum, kendisiyle gerçekten seviyeli bir ilişkimiz var. Salatadan makarna sosuna, meze yapımına kadar birçok alanda beraber çalışıyoruz. Ancak domatesin alıp başını gittiği noktada, elmanın kilosu geçen yılın ananas fiyatı olmuşken, ülkede doğru düzgün tarım kalmamışken ve cidden neredeyse ülkenin yarısı açken, sürekli avokado övmek neden? Her hipster’ın evinde bulunması gereken avokado, adeta bir like meyvesi.

YENİ NESİL BİLMEMKAÇINCI DALGA KAHVECİLER

Açıkçası yeni nesil kahvecilere gidip instagram’da fotoğraf paylaşarak cortadoya methiyeler düzen, chemex olmadan güne başlayamayan hipster’ların en az %30’una gözleri bağlı bir deney yapsak, Americano ve filtre kahve arasındaki farkı ayırt edemeyeceklerine inanıyorum. İnce belli bardaklarda çay içen ebeveynlerin çocukları olarak, ne ara bu hale geldiniz? Size cidden kızgınım, kahveyi seviyorum ve sizin yüzünüzden bir bardak kahveye 10tl veriyoruz; çünkü artık fiyata fotoğraf da dahil.

VEGAN NÜFUSUNUN FİNLANDİYA’YA ULAŞMASI

Veganlığa karşı değilim, eleştirmiyorum da. Herkesin kendi bedeni, kendi kararı, ne yemek istediğine herkes kendisi karar verecek elbette. Ancak arkadaşlar, beslenme stilinizi neden bir şov haline getiriyorsunuz? Biz de kalkıyoruz, 3 öğün yiyoruz, ara öğün atıştırmalıklarımız da oluyor sizin gibi. Baya her canlı yemek yiyor bir şekilde işte, besleniyor. Neden her lokmanızı story’den paylaşıyorsunuz? Varlığınız varlığımıza armağan olmasın, biraz da kendinize kalsın.

DAMAT HALAYI

Hayatımıza sonradan girip sanki hep varmış gibi davrandığımız şeylerin arasında en anlamadığım şey Damat Halayı. Geçmişi avokado ve yeni nesil kahvecilere göre eski olsa da, üzerine biraz konuşmamız gerektiğini düşünüyorum. Yaklaşık 10-11 yıl önce tüm düğünlere damat halayı girmeye başladı ve bunca süredir bu halayı, her düğüne max 2 kişi düşecek şekilde öğrenilebildi. Hala herkes o düğünde o iki kişinin ayaklarına bakıyor ve asla senkron tutturulamıyor.

Trakya bölgemizden, tüm ülkeye bir akım gibi yayılan damat halayına, hiçbir amca ya da dayının da çıkıp “Bildiğimiz halay yok mu yahu?” dememiş olmasını da ayrıca garipsiyorum.

OLUMLAMADAN DURAMAMA HALİ

İnsanın bedenini, ruhunu, kendisini sevmesinde elbette yanlış hiçbir şey yok. Ancak her şeyden pozitif anlam çıkarma, çıkaramasa da negatifi engelleme kararı ve sürekli bunlardan bahsetme, gerçekten yavan ve yorucu oluyor.

Adama diyorsun ki, “Başlatma olumlamana, 3 saattir trafikteyim, gerizekalının biri geldi bana çarptı, toplantıya geç kaldım ve bir ton trip yedim. Üstelik telefonum bozulduğu için de kimseye haber veremedim ve seri şekilde gecikerek ömrümden 3,5 saati boşa harcadım.”

Geri dönüşse şu şekilde oluyor; “İç huzura erersen dış dünya bilinçaltına ulaşamıyor. Sevgi tek yoldur, her şey sevgi düzleminden geçer. Negatif ile örtme hayallerini.”

Bunu gerçekten abartmıyorum, bugün bu diyalogu içinde bulunduğum bir whatsapp grubunda yaşadık ve o an hepimizin hayali, birden elinde terliğiyle bir teyzenin belirip “Seni bi olumlarım, bi de yer olumlar, hadi dön işine” demesiydi.

GÜNDE 9840596 STORY PAYLAŞIMI

Instagram biraz da senin gözünden dünyanın hali, story de yaşamdan minik kesitler vermek için kurgulanmış bir özellik. Yaşamınızın tamamını koymayacaksınız yani. Çizgilerin uzunluğu 1mm’ye düşmüş story’leri çekerken, gerçekten ne ara yaşıyorsunuz?

BU DOSYA VE GZONE DERGİ’NİN “EYLÜL 2017 ” SAYISINI AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARA TIKLAYARAK ya da CİHAZINIZA İNDİREREK ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ…