YEŞER SARIYILDIZ YAZDI: DİKKAT YUNUS TECAVÜZ EDEBİLİR

GZone'un yaşam yazarlarından Yeşer Sarıyıldız, bu ay -gerçekten- bilinmeyen sulara açılıyor ve tecavüzcü yunusları ele alıyor. İşte bu ilginç yazı: 


17-18 yaşında olduğunuzu düşünün. Ailenizle birliktesiniz, odanızda takılıyorsunuz. Komşular ziyarete geliyor, küçük bir oğulları var. Okul birincisi, gözlüklü, hem çok zeki hem de sürekli gülen çok sempatik bir şey. Annesi gelip sizinle odada oturup oturamayacağını, bilgisayara meraklı olduğunu ve bir şeyler sormak istediğini söylüyor. Kıramıyorsunuz, hem de zaten suratı falan çok tatlı; üzmek istemezsiniz. Biraz süre geçiyor, bir video açmanızı istiyor, ekrana dönüp Youtube’a girip videoyu açıyorsunuz ve arkanızı döndüğünüzde, o da ne?! O sevimli çocuk, odanın ortasında aynı gülen yüz ifadesiyle çükünü çıkarmış duruyor.

Sanırım turistik bir aktivitedeyken, yunus tecavüz etmeye çalıştığında, böyle bir şaşkınlık yaşıyoruzdur.

via GIPHY

Bildiğiniz gibi yunuslar hayvanlar aleminin en zekileri arasında yer alıyor. Hatta bazı bilim adamları insandan daha zeki olduğunu bile savunuyor. Yunuslar, aynada kendilerini tanıyabilme yeteneğine sahip birkaç canlıdan biri. Her yunusun, imza niteliğinde, isim gibi bir ıslığı var. Birbirlerini farklı ıslıklarla çağırıyorlar, isimleriyle sesleniyorlar yani. Saniyede 200.000 titreşimli ses dalgaları yollayabiliyorlar. İnsanlar teknolojik birçok alanda yunuslardan ilham alıyor. Gemi pruvası, denizaltılar, concorde tipi uçaklar yunusları gözlemleyerek yapılıyor.

via GIPHY

Sürekli gülen ve insana neşe veren hayvanlar. Bedensel ve ruhsal rahatsızlıkları bulunan hastaların, sağlıklarına tekrar kavuşabilmeleri veya rehabilite olabilmeleri için “yunus terapisi” uygulanıyor.

via GIPHY

Kendi içlerinde de sosyal olan yunuslar, o kadar arkadaş canlısı varlıklar ki; yunuslarla yüzme deneyimi gibi turistik aktiviteler, yüksek bütçelerle karşımıza çıkıyor. Yunusları o kadar seviyoruz ki, çizgi filmlerde deniz kızlarıyla yüzdürüyoruz. Hatta çekilen Flipper dizisiyle gönlümüze taht kurdurmuşluğumuz bile var!

Peki hiç düşündünüz mü, yunuslar nasıl çiftleşiyor? 

Ne düşünmüştünüz bilmiyorum; ama yunuslar, karın bölgelerinden çiftleşiyor. Üstelik birçok tür yunus, birçok tür insanın aksine, ön sevişme de es geçmiyor. Fiilin kendisi kısa sürüyor, ama belli aralıklarla arka arkaya tekrar ediliyor. Kısa, ama seri gibi düşünebiliriz. Sanılabileceğinin aksine, sadece üremek için de çiftleşmiyorlar. Yunuslarda eşcinsel ilişki bulunduğu gibi, mastürbasyon da mevcut. Mastürbasyon kısmı baya ilginç. Denizin nimetlerinden faydalanıyor ve penislerine bir yılan balığı sararak mastürbasyon yapıyorlar. 

Şimdi işin oldukça şaşırtıcı tarafına geliyorum.

Bir gün size de yunus tecavüz edebilir!

via GIPHY

Benim bu gerçekliğe ulaşabilmem, Atina’daki IFAC Arts’ın sahibi Lee Wells’in, Art Basel Miami Beach 2018 – Kill Your Idol’da premieri yapılan işi sayesinde oldu. Video yaklaşık 20 dakika uzunluğunda, izlemek istersiniz diye yazının sonuna bırakacağım. Videonun içinde yunus tecavüzüyle ilgili yazılmış bir şarkı bile var.

Yine bu videoda ve bilimum blogta yer alan bir araştırmadan bahsetmek istiyorum. Öncelikle söylemek isterim ki, yunus tecavüzü gerçek; ama bu araştırma bir mit mi, yoksa gerçek mi tam olarak bilinmiyor.

Araştırmacılar, olgun erkek yunusların açık sularda, grup halinde tecavüz etmek için çeteler halinde gezdiğini keşfediyor. Olayı yakından izlemek için insan görünümünde cansız mankenlere takip cihazı takılıyor ve açık denize bırakıyorlar. Bir yandan da denizin üzerinde bir helikopter onları izliyor.

Boca Raton Dolphin Araştırma Enstitüsü’nden Scott Randleston’ın dediğine göre; her seferinde, mankenler minimum 8 maksimum 20 yunustan oluşan çeteyle çevriliyor. Her seferinde, yunuslar, yemi çembere alıyor ve içlerinden biri penisiyle tutup altına çekiyor. Daha sonra sırasıyla hepsi aynı şeyi uyguluyor. Yunusların penisi, kavrayabilen ve tamamen güçlü kastan oluşan bir yapıya sahip; tabiri caizse, kol gibi. Merak etmişsinizdir diye olanca açıklığıyla buraya bırakıyorum.

Bu deneyin sonunda, su yüzeyine tekrar çıkabilen hiçbir cansız manken olmuyor. İçlerinden bir tanesini su altı mağarasına götürdüklerini takip edebiliyorlar ve tekrar tekrar, manken parçalanana kadar tecavüz ediliyor.

Bu durumda yunusların su altında tecavüz mağaraları bulunuyor. Şu anda, ABD’de her yıl ortalama 14 yunus tecavüzü vakası bildiriliyor. Bunlar, sahile yakın olan ve bir şekilde mağaraya götürülmeden kaçmayı başarmış kurbanlar. Her yıl, aslında kaç kişinin yunus tecavüzü nedeniyle öldüğü tahmin edilemiyor, olaya şahit olanlar bildirebiliyor sadece.  

Dediğim gibi, bu bir mit mi, yoksa gerçek mi bilinmiyor; ama yunuslarla ilgili 5000 vuruşluk bir şaka yapmadığımdan emin olabilirsiniz. 

Son olarak, bugüne kadar hiçbir videoda, bir yunusun penisi dikkatinizi çekmemişti diye düşünüyorum. Şimdi görecek ve bir daha görmeden duramayacaksınız.

Lee Wells – Post human Dolphin Rape Odyssey pt1

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :