YEŞER SARIYILDIZ YAZDI: KARANTİNA GÜNLERİNİ NASIL GEÇİRELİM?

GZone Yaşam yazarlarından Yeşer Sarıyıldız, eve kapandığımız karantina günlerini daha verimli geçirmeniz için size benzersiz önerilerde bulundu. İşte bu yazı:

Tam havalar güzelleşirken, Maçka Parkı’nda oturacak yer bulamayacağımız günlere azıcık kalmışken, kapıyı bahar değil, corona çaldı. Evden çıkmama konusunda uyarılıyor, sosyalleşmenin yaratabileceği sonuçları okuyoruz.

Farkında olmalıyız ki, karantina işini ciddiye almamak bir seçenek değil. Evet, riskli yaş grubunda olmayabilirsiniz; ama hastalığın kuluçka dönemindeyken risk grubuna ya da etrafında risk grubu bulunan insanlara kolayca bulaştırabilirsiniz. Karar sizinle ilgili değil, söz konusu olan başka insanların hayatlarını riske atmamak.

Yeni nesil bir araştırma aracı olan Pollective’in coronavirus ile ilgili yaptığı ankete katılan kullanıcıların %69’u toplu faaliyetlerin durdurulmasını, eğitime ara verilmesini desteklemişti. Ara ara inanamadığımız etkinlik fotoğrafları sosyal medya akışımıza düşse de, fena gitmiyor gibi görünüyoruz. Herkes evde, whatsapp gruplarında film önerileri, yemek tarifleri dönüyor. Evde kaldığımız günleri nasıl geçireceğimizi konuşurken, ben de en iyisi bu ay bir rehber hazırlayayım dedim. Filmler, kitaplar, kurslar, alternatif öneriler, hepsini sırayla yazıyorum.

FİLM, DİZİ VE PROGRAMLAR:

The Marvelous Mrs Maisel: 1950’li yılların New York’unda, Upper West Side’da geçen dizi, Midge’in iki çocuklu standart hayatıyla başlıyor ve bir stand-up komedyenine dönüşmesiyle devam ediyor. İnsanda şekerleme hissi bırakan, izlediğinize asla pişman olmayacağınız bir dizi. Şu ana kadar 4 sezonu var, Amazon’da.

The Laundromat: İddia ediyorum ki, The Irishman ile aynı dönemde çıktığı için Netflix’te hak ettiği ilgili görememiş bir film bu. Bir Kere Meryl Streep oynuyor. Panama Belgeleri skandalını farklı hikayeleri bir arada örerek anlatıyor, kurgu nefis.

100 Humans: Bu program yeni mi emin değilim, ben yeni keşfettim. 100 kişiyle yapılan deneyleri konu alan seride, cinsiyet, yaş, kuşak ve ırk karşılaştırmaları yapılıyor. Ön yargılarımız, kadın ve erkek arasındaki klişeler inceleniyor.

100 Humans

The Fix Netflix: Yine Netflix’in keşfedilmemiş cevherlerinden. Jimmy Car’ın sunduğu programda, her bölüm 2şer komedyenden oluşan 2 grup bir sorunu tartışıyor ve program sonunda çözüm önerilerini sunuyor. Küresel ısınmadan göçe, sınıf farkından sosyal medyaya geniş bir skalada konular işleniyor.

The Goop Lab: Eğer astrolojiye, kuantuma, ne bileyim türlü çeşit enerji işlerine meraklıysanız tam size göre. Gwyneth Paltrow ve goop ekibi, her bölümde farklı konseptte bir konuyu ele alıyor. Psikedelik madde kullanmaktan, enerji işleyişine, soğuğun iyileştirici gücünden orgazm eğitimine kadar çeşit var.

Uncut Gems: Adam Sandler’ın kariyerinin zirve oyunculuğunu gösterdiği bu filmle Oscar adayı olamamasına ben bile bozulmuştum. Filmin temposu yüksek, biraz gergin. Akşam mısır patlatıp bira izlerken içmelik nefis bir seçenek.

Tiny House Nation: Şu an seyahat engelleri nedeniyle eve kapanmış olabiliriz; ama corona sürecinden sonra, dünyanın lokasyon bağımsız bir iş yaşamına daha hızlı hazır olacağını savunuyorum zaten. Bu başka bir yazının konusuydu, ona da şurada clickbate yapmış olayım. Bu programda, kocaman evlerini bırakıp minimal bir hayata geçen insanların hem hikayelerini hem de evlerin inşaa edilme süreçlerini görüyoruz.

Downsizing: Dünyadaki kaynaklar tükenmeye başladığı için, insanlara kendini küçültme ve bu sayede sonsuza kadar zenginlik içinde yaşama imkanı sunuluyor. Başrolünde Matt Damon oynuyor, sevenlerine duyurulur.

Downsizing

Mubi: Çok eskiden kullandığım bir film platformuydu Mubi. Utku’nun tweetiyle platformun hala var olduğunu öğrendim. Netflix ve Amazon’dan sıkıldıysanız ya da bağımsız sinema filmleriyle ilgileniyorsanız, tam sizlik. 7 günlük deneme sürümü ücretsiz, okul e-mail’leri ile öğrenciler ücretsiz kaydolabiliyor.

Yemek.com Youtube Kanalı: Tüm whatsapp gruplarında kolay yemek tarifleri, basit atıştırmalıklar dönmeye başladı. Yemek programları seven biriyim, ama yemek.com youtube hesabında kısa sürede 5 sayıda film atıştırmalığı hazırlama, farklı bütçelerle aynı yemeği yapma gibi şeflerin challenge ettiği video serileri var. Hem izlemesi acayip zevkli hem de farkında olmadan güzel tüyoları da kapıyorsunuz.

Filmmor: Twitter’da filmmor hesabı, her gün ücretsiz izlenebilecek bir film paylaşıyor.

KİTAPLAR

Körlük – Saramago: Son günlerde yaşadıklarımız, Saramago’nün körlük romanına acayip benziyor. Okuyan herkes bundan bahsediyor. Adı bilinmeyen bir şehirde başlayan Körlük salgını, tüm ülkeye yayılıyordu. Portekizli yazarın romanı inanılmaz sürükleyici, zaten elden bırakılamıyor. Hazır evdeyken başlayın, 2 günde bitirirsiniz.

Olay Şöyle Oldu – Ayşen Şahin: Takip edenler bilir, en karamsar öyküsünde bile mutlaka umut vardır. Dünya çığrından çıkarken, umudunuzu kaybetmemek için Ayşen Şahin okuyun. Öykülerinden derleme kitabı taze çıktı, hızla tükeniyor.

Öldüğünü Google’dan Öğrenen Adam – Doğu Yücel: 13 farklı öyküden oluşan kitap, üç bölüme ayrılıyor: “Düş gibi”, “Gerçek gibi” ve “Gelecek gibi”. Dili akıcı, fantastik öyküler, acaba dedirten hikayeler var. Kolay okunuyor, hayal gücüne saygı duydurtuyor.

Kar Tutulması – Neyran Günüçer: Dili nefis, insanı hemen içine çekiyor. Hikayeleri sohbet ediyormuşsunuz hissi yaşatarak anlatan kitap, elden bırakılamıyor, hemen bitiyor. Çok da güzel bir fragmanı var, şuradan izleyebilirsiniz.

Ejderhalar, Filler ve Öpücükler: Şölen Yücel’in ikinci kitabı, evde kaldığımız bugünlerde seyahat etmişsiniz hissi yaratıyor ve nefes almaya yardımcı oluyor. Reklamcı Nisan’ın yaşadıklarından sonra çıktığı seyahat, insanı hem uzaklarda hissettiriyor hem de anılara götürüyor.

Rüzgara Karşı – Juliana Buhring: Okuduğum günden beri herkese bu kitabı tavsiye ediyorum. Dünyanın çevresini bisikletle gezen ilk kadın Juliana’nın yola çıkış ve yolculuk süreci, yine bir solukta biten kitaplardan.

Mimari kitaplar: Bir de sürpriz. 500 adet mimari kitabı şuradan yasal olarak indirebilirsiniz: https://www.arch2o.com/download-best-architecture-books-for-free/

ARŞİVLER, KONSERLER, MÜZELER

Hep sanattan anlamak, sanat tarihi mi öğrenmek istediniz? O zaman şu anda nefis fırsatlar var:

Chicago Sanat Enstitüsü: Elli bini aşkın sanat eserini yüksek çözünürlüklü haliyle internette erişime açtı. Salvador Dali, Pablo Picasso, Vincent Van Gogh, Rembrandt başta olmak üzere pek çok sanatçının eserlerinin yüksek çözünürlükteki hallerine ücretsiz erişim sağlanabiliyor. Arşivde detaylarını yakından görebilme imkânı bulunan 52 bin 446 adet sanat eseri yer alıyor.

Berlin Filarmoni Orkestrası: Seyircili konserleri iptal olduğu için internet üzerinden yayına başladı. Şimdilik bir ay boyunca bütün yeni, canlı konserler ve tüm arşiv ücretsiz. Yeni hesap oluşturup “BERLINPHIL” kodunu girmeniz yeterli.

Bu linkten ulaşabilirsiniz:  https://www.digitalconcerthall.com

Güncel Liste: The New Yorker’da müzik eleştirmeni olan Alex Ross, bloğunda canlı yayın konserleri listeliyor ve sürekli güncelliyor. Şuradan takip edebilirsiniz: https://www.therestisnoise.com/2020/03/covid-19-live-streams.html

Türkiye’de de şu ana kadar Haluk Levent, Gülsin Onay ve Cihat Aşkın online moral konseri yaptı.

Google Street Art: Dünya üzerinde farklı lokasyonlardaki sokak resimlerini inceleyip tarihi ve yapanlar hakkında bilgi alabileceğiniz şahane bir platform. İçinde sesli turlar, online sergiler de mevcut: https://streetart.withgoogle.com/

Müzeler: Evden çıkmadan bir sürü müzeye ulaşmak mümkün. Gökhan Kutluer’in twitter’da hazırladığı listeyi direk listeyi kopyalıyorum:

Pinacoteca di Brera – Milano https://pinacotecabrera.org/

Galleria degli Uffizi – Firenze https://www.uffizi.it/mostre-virtuali

Musei Vaticani – Roma http://www.museivaticani.va/content/museivaticani/it/collezioni/catalogo-online.html

Museo Archeologico – Atene https://www.namuseum.gr/en/collections/

Prado – Madrid https://www.museodelprado.es/en/the-collection/art-works

Louvre – Parigi https://www.louvre.fr/en/visites-en-ligne

British Museum – Londra https://www.britishmuseum.org/collection

Metropolitan Museum – New York https://artsandculture.google.com/explore

Hermitage – San Pietroburgo https://bit.ly/3cJHdnj

National Gallery of art – Washington https://www.nga.gov/index.html

KURSLAR

Evde kaldığınız süre yeni bir beceri edinmek ya da dil öğrenmek için de fırsat olabilir.

Ücretsiz Dersler: Çok iyi üniversitelerin 1500 ücretsiz kursuna ulaşmanın yolu şu linkten geçiyor: http://www.openculture.com/freeonlinecourses

Almanca kursu: Learn Attack’ten 2 ay boyunca ücretsiz ve bağlayıcılığı olmayan Almanca kursuna kaydolabilirsiniz: https://learnattack.de/corona

A1, A2, B1, B2 kurlarındaki kursları VHS de corona nedeniyle ücretsiz hale getirdi: https://deutsch.vhs-lernportal.de/

Coursera.org: En çok bilinen ve paylaşılanı bu. İçinde çok fazla ücretsiz kurs ve içerik var, hatta 16 Mart’ta başlayan Gazetecilik için İngilizce kursu dikkat çekici: https://www.coursera.org/learn/journalism

Corona Kursu: Şaka yapmıyorum, corona’ya kafayı taktım, iyice öğrenmek istiyorum diyorsan; Dünya Sağlık Örgütü 2 saatlik ücretsiz bir kurs hazırlamış: https://openwho.org/courses/introduction-to-ncov

Google Dijital Garaj: Google servisleri ve dijital pazarlama öğrenmek isteyenler için şahane bir giriş. Hem sertifikalı kurslar var hem de ücretsiz: https://learndigital.withgoogle.com/digitalgarage

Google Analytics: Google Analytics’i derinlemesine öğrenmek, en azından kendi web sitenizle ilgili işleri yardım gerekmeden yapmak istiyorsanız sizi buraya alalım: https://analytics.google.com/analytics/academy/course/6

Edx.org: 2500’den fazla online ders içeriği bulunuyor. Sertifika almadıkça para ödendiğine rastlamadım.

Udacity.com: Yazılımcılardan çok çektiyseniz ve bu konuya giriş yapmak istiyorsanız, burası sizin yeriniz.

Twitter Flight School: Twitter reklamlarıyla ilgili uzmanlaşmak istiyorsanız, burada görsel boyutlarından reklam seçeneklerine ve hedeflemeye kadar her şey var. https://www.twitterflightschool.com/student/catalog

Video storytelling for social media: 1 saatlik kursta, telefonunuzla kaliteli videolar çekmeyi öğretiyor. https://www.socialcreators.com/video-storytelling-for-social-media

Google Skillshop: Google tool’larını uzman olarak kullanmanızı sağlayacak online kurslar. https://skillshop.withgoogle.com/

Ücretsiz MBA: Ne zamandır aklınızda, ama başlayamadınız mı? Buyrun bir sürü uzman tarafından hazırlanmış ücretsiz bir MBA programı. https://quantic.mba/mba

Belli ki, bir süre evlerdeyiz. Olağanüstü bir durum yaşıyoruz. Sağlık için karantinada kalırken, akıl sağlığımızı da unutmayalım. Dolu dolu ve sağlıklı günler dilerim.

Yeşer Sarıyıldız Twitter: https://twitter.com/androverdose

Yeşer Sarıyıldız Instagram: https://www.instagram.com/yesersariyildiz/

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :