YEŞER SARIYILDIZ YAZDI: SOĞUĞU SEVMEYENLERE KIŞ İÇİN SICAK TATİL ÖNERİLERİ

GZone Dergi editörlerinden Yeşer Sarıyıldız, Kasım 2017 sayımız için SOĞUK SEVMEYENLERİN KIŞIN ROTASINI ÇEVİRECEĞİ SICAK ÖNERİLER’i yazdı.

İşte bu yazı: 

Eminim size de oluyordur, bazen sonsuz bir keşfetme isteği oluyor, seyahatten döndükten sonra daha valizi boşaltmadan bir sonraki uçak biletimi almak istiyorum. Alana kadar da rahat hissetmiyorum. Bazense, kendimi eve kapatıp zorunda kalmadıkça evden çıkmamak, bünyemi bitki çayları ya da taze filtre kahveyle doldurmak istiyorum. “Sezon sezon dizi izleyeyim, yorgan altından çıkmayayım” diye düşünüyorum. Bu bahsettiğimiz kısım, bende genelde kışın oluyor. Zorunda değilsem, evden kimse dışarı çıkaramıyor. Yine de soğuktan bunalıp sıcak yerlere kaçalım teklifi her zaman cazip geliyor. Neyse ki, dünya küre şeklinde ve bizde kış yaşanırken, nice ülkede güneşlenme şansımız bile var.

Phuket, Thailand

Baştan belirtelim, Türk Lirası’nın değeri düştüğünden beri Thailand bile o kadar da ucuz değil. Biraz acınası bir haldeyiz. Yine de, kışın ortasında kaçıp muhteşem doğayla baş başa kalmak için Phuket en iyi seçeneklerden biri. Deniz ürünleri ağırlıklı Thai mutfağına ve sürprizli gece hayatına kendinizi hazırlayın.

Dubai, UAE

“Ne, Ortadoğu mu, ben almayayım canım” diyene bile, bir haftanın sonunda kendini övdüren Dubai, cüzdanı boşaltsa da, Ocak ayında bronzlaşma imkanını sağlayan şehirlerden. Öncelikle hazır olun, karşılaşacağınız manzara Ortadoğu’dan ziyade, Beverly Hills olacak. JBR sahilinde büstiyerleriyle rahatça koşan kadınlar, rooftop barlarda sabaha kadar süren partiler derken, beklediğinizden bambaşka bir ortamı deneyimleyeceksiniz. Yalnız, uyarmadı demeyin, gerçekten çok pahalı. Yine de fiyatı ne olursa olsun, çöl safarisini deneyin derim. Sefanız olsun ayol…

Cape Town, Güney Afrika

Normalde sezonu Kasım-Şubat olan Cape Town, iklim değişikliği nedeniyle yılın her mevsimi ziyaret edilebilir bir hale geldi. İstanbul’dan direkt olarak 13 saatlik uçuşla ya da aktarmalı uçuşlarla gidebilirsiniz. Uzun biliyorum, ama kış günü yazı yaşamak için de biraz emek gerekiyor, ne yapalım.  Bir de iyi haber, Türkiye’den vize istemiyorlar.

Santiago, Şili

Müthiş şaraplarıyla ünlü Şili’nin başkenti Santiago’yu es geçmek ayıp olur. Kışlarını Haziran-Temmuz-Ağustos, yazlarınıysa Aralık ve Mart ayları arasında yaşayan Şili de rotanızı çevirebileceğiniz alternatiflerden. Arjantin, Peru, İspanyol mutfağından gelen esintilerle, enfes Şili şaraplarını birleştirip sadece gastronomi festivali yapmak için bile gidebilirsiniz. Üstelik vize de yok.

GZONE DERGİ KASIM 2017 SAYISI’nın tamamını aşağıdaki görsele tıklayarak okuyabilirsiniz.