YEŞER SARIYILDIZ YAZDI: YOLCULUK NEREYE?

GZone Dergi yaşam yazarı Yeşer Sarıyıldız, Haziran-Temmuz 2019 sayımız için, arabayla Avrupa'ya uzanacaklar için benzersiz bir "Road Trip" dosyası hazırladı. İşte bu yazı:

Geçenlerde bir çılgınlık yapıp İstanbul’dan Budapeşte’ye arabayla geldik. Yol 14 saat sürüyor, molalarla 16. Bi keresinde, Trabzon’dan İstanbul’a araçla gelişim tam 19 saat sürmüştü. Tek günde 4 ülkeden geçiyor olsanız da, Türkiye içindeki bir sürü mesafeden kısa. Şanslıysanız ve sınırlar kalabalık değilse, daha fazla uzamayacak demektir. Tabii yol üzerindeki şehirleri görelim derseniz, o zaman 2-3 gün sürebilir 🙂 Eğer hazır yoldayken, geçtiğimiz yerleri de görelim diyecekseniz, haftasonuna denk getirmenizi öneririm. Haftasonu Avrupa’nın birçok yerinde park yeri ücretsiz, sokakta bulduğunuz yere bırakabilirsiniz. Yoksa otopark bulmakla uğraş vs derken, ciddi zaman kaybı oluyor.

View this post on Instagram

Dünü kişisel tarihime not ediyorum. Sabah 5’te İstanbul’dan yola çıktık, 4 farklı ülkede yol alarak 3 sınır geçtik ve akşam saat 9’da Budapeşte’de yemek yiyorduk. İstanbul-Budapeşte arası 1400 kilometreye yakın. Hiç mola vermezseniz 14 saat sürüyor. Bu mümkün değil tabii, sınırlarda da bekletiyorlar. Biz yemeği atıştırmalıklarla arabada çözüp sadece benzinliklerde durarak ihtiyaç molalarında toplam 2 saat harcamışız. Genel olarak sınırda pek aramadılar. Aramalarda rahatlık sıralaması Macaristan>Sırbistan>Türkiye>Bulgaristan Arabada baya eşya vardı, Bulgaristan’da bi kısmını çıkarmamızı istedi, bazılarının içine baktı falan, Macaristan’da bay bay dedi ??‍♀️ Aradaki farkı siz oranlarsınız artık 🙂 Arabayla yurtdışına çıkmak baya kolay bu arada. Eğer ehliyetinizi 2015 sonrası yenilediyseniz, sadece araç için yeşil sigortaya ihtiyacınız var. Biz o kısmını @benimlegez ile çözdük, 5 dakikada halletti, sıkışık bi haftada ilaç gibi geldi. Gönülden tavsiye ederim. Yollarda dikkat etmeniz gerekense, vinyet. Vinyetleri direk gümrükte değil de, sonraki ilk benzin istasyonunda alırsanız fiyatları daha uygun oluyor. Sırbistan’da vinyet yok, otobanlarda geçiş için gişelere ödeme yapıyorsunuz, bizdeki sistem yani. Bunların dışında sorularınız varsa alırım, yoksa müsaadenizle biraz tavana bakacağım, her yerim hala biraz uyuşuk da ? #roadtrippin #bulgaria #serbia #hungary

A post shared by Yeser Sariyildiz (@yesersariyildiz) on

Roadtrip elbette her zaman tumblr fotoğraflarındaki gibi değil, düzgün hazırlanmaz, gideceğiniz ülkelerin kurallarıyla ilgili araştırma yapmazsanız kabusa da dönüşebilir. 

  • İlk etapta ihtiyacınız olan belgeler araç için yeşil sigorta ve çipli ehliyet. Ehliyetinizi 2015’ten sonra yenilediyseniz, ehliyetle ilgili ek bir şey yapmanıza gerek yok. Ruhsatın araçta bulunan kişilerden biri adına olması önemli, ortak ruhsat varsa, her ihtimale karşın ortak vekalet alsanız iyi olur. Yeşil sigortaysa, minimum 15 gün ile başlıyor, 1 ay, 2 ay diye devam ediyor. Sık sık çıkacaksanız, yıllık yaptırın, kafanız rahat olsun.
  • Dikkat edilecek bir diğer konu, vinyet. Vinyeti otoban bandrolü olarak 

tanımlayabiliriz. Sınırdan geçer geçmez gümrükten ya da ilk benzinlikten alma şansınız var. Genelde ilk benzinlikten almayı tercih edin, gümrüktekinde fiyat farkı oluyor. 

  • Şaka yapmıyorum, iyi bir playlist hayat kurtarıyor. Enerjiyi yüksek tutan, uyku getirmeyecek bir listeyi önceden hazırlamayı ihmal etmeyin.
  • Ülkelerin hız limitleri ve yüksek hızla yakaladıklarındaki cezaları hakkında biraz araştırma yapmakta fayda var. Olur olmaz köşelerde gizlenmiş polislere denk gelebiliyorsunuz. 
  • Atıştırmalık, içecek ve su bol zaman kazandırıyor. Sürekli bir benzinlikte durmak zorunda kalmıyorsunuz. Kahve ve termos olayına girmeye pek gerek yok, sık sık güzel kahve bulunuyor.
  • Haritaya bakacak kişi çok dalmasa iyi olur, genelde otobandan gideceğiniz için ani dalgınlıklar yarım saat vs kaybettirebilir. Özellikle Sırbistan’da dönüş tabelaları sarı renkle gösterilse de, bazı dönüşler çok anlaşılmayabiliyor.
  • Nasıl bi internet paketi almalıyım diye çok düşünmeyin, telefonunuz uçak modunda olsa da, Google Maps muhteşem çalışıyor. Sadece yola çıkmadan önce internetiniz varken gideceğiniz lokasyonu girin ve uygulamayı arka plandan asla kapatmayın. Budapeşte dönüşünde telefon yol boyu uçak modundaydı ve tek bir hata olmadı. 
  • Sınırlar nasıl derseniz, memurun moduna göre değişiyor. Bazen sadece sorup geçiyor, bazense bagajı açtırıp bakıyor. İnanılmaz detaylı bir arama bize hiç denk gelmedi, ama önümüzdeki aracı didik didik aradıkları oldu. O kısmı şansa kalıyor. 

Aylardır beklediğimiz yaz sonunda geldi. Komşu ülkelerse, hala birçok yazlık beldeye göre uygun kalıyor. Yollar güzel, yolda olmak çok daha güzel. Yaz güzel olacak, her şey çok güzel olacak.

Şimdiden iyi yolculuklar!