YOBAZLAR SORDU, ÖSYM CEVAPLADI: MABEL MATİZ SORUSUNU HAZIRLAYANLARLA İLGİLİ İŞLEM YAPILACAK

Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen YKS'de Mabel Matiz’e ilişkin bir soru sorulmuştu. Yobaz kesimin bu olayı köpürtmesiyle konuya dair ÖSYM'den açıklama geldi.

Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın Türkçe bölümünde, cinsel yönelimini gizlemeyen ve pek çok LGBTİ+ bireye ilham olan şarkıcı Mabel Matiz’e ilişkin bir soru sorulmuştu.

Albümdeki Fırtınadayım şarkı sözlerinin yer aldığı YKS sorusunda, adaylara Mabel Matiz’in “Fırtınadayım” isimli şarkısının sözlerinde ne ifade edildiği soruldu. İşte bu soru:

Mabel Matiz, YKS’deki soruyla ilgili “Sevgili arkadaşlar selam. Bugünkü YSK sınavında şarkılarımı konu alan sorulardan şimdi haberim oldu 🙂 Valla ne diyim, en az sizin kadar şaşırdım. Buna ek olarak, sevindim de galiba. Bu, ne bilmiyorum, ama bu bir şey” paylaşımı yapmıştı.

Yobaz kesimin bu olayı köpürtmesiyle konuya dair ÖSYM’den açıklama geldi.

Yobazların borazanı Yeni Akit’e konuşan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün inceleme başlatıldığını duyurdu.

Aygün, “2020-YKS yaklaşık 2 buçuk milyon adayın katılımıyla üç oturum halinde 188 sınav merkezinde güvenle ve başarıyla tamamlanmıştır. Soru havuzu ülkemizin farklı üniversitelerinden binlerce akademisyenin katılımıyla oluşturulmaktadır. Kurumumuz yönetiminin milli, manevi değerlerimiz ve toplumsal değer yargılarımız konusundaki hassasiyeti açıktır. 2020 YKS’nin TYT oturumunda yer alan Türkçe alanındaki ilgili sorunun içeriği hakkında inceleme başlatılmıştır. Sorumlu kişiler soru hazırlama süreçlerinden çıkartılacaktır.” dedi.

Prof. Dr. Halis Aygün