YOKSA BİSEXFOBİK MİSİNİZ?

GZone Dergi yazarlarından Tugay Tekneci, LGBT bireyler arasında da mevcut olan bir durumu "Bisexfobi"yi ele aldı.

GZone Dergi yazarlarından Tugay Tekneci, LGBT bireyler arasında da mevcut olan bir durumu “Bisexfobi”yi ele aldı. İşte ilginç detaylarıyla bu yazı:

Bildiğimiz gibi biz LGBT topluluğu olarak kendi topraklarımızda bile bir heteroseksüelin doğuştan hakkı olan yaşama barınma ve mutlu olma gibi haklarına sahip olabilmek için fazlaca gayret gösterirken kendi içimizde bir ayrımcılığa düşüp biseksüelleri dışladık mı ?

Bunları anlayıp kendi içimizde bir hesaplaşma yapmadan önce bu olayın asıl nedeni olan ve tüm cinsel yönelimleri kapsayan bifobi’ yi tanıyalım.

Bifobi kişinin biseksüel erkeklerden yada kadınlardan nefret, korku, endişe duyması olayına denir.

Herhangi birşeye duyulan nedensiz nefret ya gizli hayranlıktan ya da o şeye duyulan korkudan kaynaklıdır. Bu korkunun nedeni ise bilgisizlikten başka hiçbir şey değildir.

Maalesef yakından bildiğimiz homofobi gibi Bifobi de de biseksüel bireylere olan nefret yadsınamaz büyüklükte. Hatta bu durum LGBT topluluğumuz içine kadar gelmiş durumda ne yazık ki. Bifobik insanların akla sığmaz nedenleri ise şöyle;

Biseksüel bireylerin bir geçiş aşamasında olduğunu düşünmeleri…

Kendini eşcinsel olarak tanımlamaya cesareti olmayan bireylerin toplumda yer edinebilmeleri için biseksüel olduğunu söylediklerini sanmaları. Bu düz mantıkla ilerlersek transeksüel bireylerinde gay ya da lezbiyen bireylere aynı şekilde yaklaşması gerekir ki iki cinsel yönelim arasında aynı biseksüel ve eşcinsellik gibi büyük farklılıklar var.

Biseksüellerin cinsel açlık ve fantezilerini tatmin etmek için biseksüel olduğunu düşünmeleri…

Homofobik insanların bizleri sapkınlıkla suçladığı bir dünyada bundan söz etmek kadar çirkin bir şey yok.

Asıl sorun biseksüel bireylerin eşcinseller kadar kendini kanıtlama çabasına gerek olmadığını düşünmelerinde başlıyor. Oysa biseksüellerin penceresinden bakmaya çalışırsak işlerinin aslında bizlerden belki de bir tık daha zor olduğunu görebiliriz.

Mesela biseksüeller hem Bifobi hem de homofobi ile aynı anda savaşmak durumunda. Ya da çevrelerindeki insanlara gerçekten iki cinsel yönelime de ilgisi olduğunu ispatlamak zorunda kaldıkları durumlar yaşayabiliyorlar.

Ayrıca bir biseksüelin heteroseksüel bir ilişkiye başlarken yaşayacağı sorunlar da ortada. Karşısındaki kişinin bu durumu kabullenememesi ve terkedilme korkusu yaşaması, ilişki esnasında büyük problemler yaşatabileceği gibi ilişkinin başlamadan bitmesine de sebep olabilir.

Dışlamaya hayır…

Bizler toplumun bize dayattığı sözde değer yargıları tarafından ezilip bir yandan savaş verirken kendi içimizde böyle bir ayrıma düşmek ve cinsel yönelimi biseksüel olan insanları dışlamak bizleri sadece daha güçsüz kılar. Unutmayın ki bizler gökkuşağının renkleriyiz eğer amacımız tek bir renk olarak kalmak olsaydı bütün anlamımızı yitirir ve büyümüzü kaybederdik.

Unutmayın ki hastalıklı olan homofobi, transfobi ve bifobi vb. gibi insanların doğalarına karşı çıkmaktır. Hastalıklı olan empati yoksunluğu ve sevgisizliktir.

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :