YONCA LODİ: ‘’ÖZGÜR İNSANIN TEK SAVCISI VİCDANIDIR’’

Türkiye’nin eşcinsel kültür ve yaşam dergisi  GZone,  Şubat 2016 sayısını Türkiye Pop Tarihinin en önemli ikonlarından ve ozanlarından birine ayırdı: Aysel Gürel

Aysel Gürel’in Askerleriyiz başlığıyla hazırladığımız Şubat 2016 sayısının bir sürprizi de YONCA LODİ. GZONE’a özel fotoğrafları ile Aysel Gürel’in Askerlerinden Yonca Lodi çarpıcı açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalardan bazıları: 

Röportaj: Onur Özışık & Murat Renay
Fotoğraflar: Mustafa Sarıkaya
Moda Direktörü: Kerem Can Dum
Saç: Faruk Eldem (MOS)
Makyaj: Melis İkkılıç
Mekan: The Sofa Hotel

Aysel Gürel’le olan özel bir bağın olduğunu biliyoruz. Bize sendeki Aysel’i anlatır mısın?

Bendeki Aysel, hayata dair birlikte yaptığımız şarkıların dışında, hayata dair de birçok şey öğrendiğim bir insan. Her türlü ilişki ile ilgili, aşkla ilgili, dostlukla ilgili, hayatla ilgili, iki çocuğuyla birlikte verdiği yaşam mücadelesi ile ilgili, yalnız bir kadın olarak, üstelikte bir söz yazarı olarak hatta bir ozan olarak hayata tutunma şekli ile ilgili benim ondan öğrendiğim çok fazla şey var. Ama bunları hiçbir zaman bir öğretmen edası ile yapmamış olması da başka bir şey tabii. Bir şey üretmeye çalışırken onun anlattıkları, hislerini dile getiriş şekli, samimiyeti, duyduğu, hissettiği, iyi, kötü hiçbir şeyi içinde tutmak istemeyişi, gerçekten samimi ve yakın bulduğu insanlara bunu bütün netliği ile aksettirmesi ile ondan çok şey öğrendim.

Sence Aysel Gürel adı şu an olması gereken yerde mi?

Ben Aysel’in değerinin bilindiğini düşünüyorum. Bir insanın gerçek değerini bir kişi bilse de çok, beş kişi bilse de çok, yirmi kişi bilse de çok. Çünkü nitelik, nicelik meselesi vardır ya! Önemli olan o değerin, o insanlarda ne kadar olduğudur. Şimdi sosyal medyada bakıyorum; sayısız Aysel GÜREL profili, şarkılarını, sözlerini paylaşan insan var. Aysel GÜREL dendiğinde onunla ilgili bir şeyler paylaşan insanların gözlerindeki mutluluğu görebiliyorum.

Geçenlerde yakın arkadaşlarımdan bir tanesi anlattı: Bir yerde yemek yerken Aysel girip restorandan bir şey almış, tanımadığı halde arkadaşımın kendisine olan sevgisini hissedip  yanına gelip “ne tatlısın” diye yanağını sevmiş mesela. Arkadaşım bu anısını dolu dolu “Ben hayatım boyunca böyle bir heyecan yaşamadım” diyerek anlattı.

Şimdi değeri biliniyor mu diye sorarsan; bir insanın bile birinin arkasından bunu hissetmesi bence çok özel -ki biz bütün müzik camiası olarak Aysel GÜREL’i çok ulaşılmaz bir yere koyduk.

Biz bu ay “Aysel GÜREL’in askerleriyiz” diye bir kapakla çıkıyoruz. Sence Aysel GÜREL’in askeri nasıl olmalıdır?

Aysel hiçbir zaman samimi olmayan bir insanı yanında barındırmazdı. Aysel’in askeri samimi olmalı, net olmalı, iyisini, kötüsünü dan dan söyleyebilmeli, hiç kimseye karşı asla yalaka olmamalı, hayattaki duruşundan emin olmalı, ezik olmamalı, iyi veya kötü düştüğü yerden kalkmayı bilmeli ve aşkın her türlüsüne karşı dirençli olmalı, Aysel’in askerleri deyince bunlar geliyor aklıma.

Kendisi ile başkalarının ilişkilerini, kendi ilişkilerini konuştuk, geçmişten, bugünden, platonik aşklardan konuştuk. Ben Aysel deyince aşkın her türlü haline, her türlü sorusuna cevap verebilen bir insan olduğunu düşünüyorum. Şimdi zaman zaman kendimde de fark ediyorum mesela, yakın dostlarım, benden küçükler veya benden büyükler bana akıl danışıyorlar ve ben de Aysel’den el almış gibi, hiç yadırgamayıp, “şöyle şöyle olacak” diye cevap veriyorum. Aysel’den sonra aşk terapisti tadında biri oldum, böyle de devam ediyorum. Tabii bu durumun duygusal şarkıları söylememle de alakası var. Terzi kendi söküğünü dikemese de aşkla ilgili tahminlerim, başkalarının ilişkileri ile ilgili önsezilerim %99 tutuyor.

RÖPORTAJIN TAMAMI VE ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN GZONE DERGİ’NİN “ŞUBAT 2016” SAYISINI

AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARDAN ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ…

(Şubat 2016 sayımız, Google Play ve IOS App Store Uygulamalarımız bakımda olduğundan, üstten “Click To Read”e ya da alttaki kapak görselimize tıklanarak, ISSUU üzerinden her türlü mobil cihazdan kolayca okunabilir)

12711004_10154245109394523_8309013398093196076_o

gzone indir ikon
google

apstore
(Şubat 2016 sayımız, Google Play ve IOS App Store Uygulamalarımız bakımda olduğundan, üstten “Read Now” a ya da dergi kapak görselimize tıklanarak, ISSUU üzerinden her türlü mobil cihazdan kolayca okunabilir)