YURTDIŞINDA EN BÜYÜK LGBTİ+ DESTEKÇİLERİNDEN BİRİ OLAN NETFLIX, TÜRKİYE’DE GÖKKUŞAĞINDAN ÇOK UZAKTA

Yurtdışında LGBTİ+'lara verdiği büyük desteklerle bilinen Netflix markası Türkiye'deki sansürcü yönetimi yüzünden her geçen gün bu imajından uzaklaşıyor.

Yurtdışında LGBTİ+’lara verdiği büyük desteklerle bilinen Netflix markası Türkiye’deki sansürcü yönetimi yüzünden her geçen gün bu imajından uzaklaşıyor.

Ağustos 2019’da yürürlüğe giren ilgili yasa ve yönetmelik ile Netflix, BluTV ve Puhutv gibi dijital platformlar RTÜK denetimi kapsamına girdi ancak Netflix Türkiye yönetimi, yayında oldukları Ocak 2016’da beri, hatta LGBTİ+ Onur Haftası’nda da, global marka yönetiminin aksine Türkiye’de sessiz kalmış ve bu topluluğu görmezden geldi. Bu konuda sorulan sorulara ve getirilen eleştirilere de sessiz kaldılar.

Netflix’in Hakan: Muhafız (The Protector) ve Atiye (The Gift) sonrasında hazırladığı üçüncü Türk işi dizi olan Aşk 101, bir süredir tanıtım faaliyetlerine hız vermişti. Nisan sonunda yayınlanan dizideki Osman karakterinin eşcinsel olduğu iddialarına “Yeni orijinal dizimiz Aşk 101 için çok heyecanlıyız! Maalesef dizinin adı kullanılarak açılan sahte hesaplardan çok fazla yanlış bilgi yayılıyor. Bu nedenle önemli bir not: Dizi ve karakterler hakkında sadece benden duyduklarınıza inanın, söylentilere değil.” diye yanıt veren Netflix’in yalan söylediği geçtiğimiz günlerde ortaya çıktı.

9 Temmuz 2020 tarihinde BBC Türkçe’ye açıklama yapan, isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir RTÜK yetkilisi, “İkili görüşmelerle o karakter konusundaki sıkıntı giderilmiştir” dedi. Geçtiğimiz günlerde Cüneyt Özdemir’in yayınına katılan Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal da bu hafta içerisinde Netflix’te yayınlanan Aşk 101 dizisindeki Osman karakterinin başlangıçta eşcinsel olarak kurgulandığını açıklamıştı. Ay Yapım tarafından Netflix Türkiye için hazırlanan dizideki Osman adlı karakterin eşcinsel bir birey olarak kurgulandığı ancak daha sonra senaryonun değiştirildiği iddiaları da doğrulanmış oldu.

Dün alınan habere göre Netflix Türkiye bu kez de, Özge Özpirinçci’nin başrolünü Birkan Sokullu ve Burak Yamantürk’le paylaşacağı ve Çağan Irmak’ın yönettiği “Şimdiki Aklım Olsaydı” adlı projesini içindeki eşcinsel karakterlerin sahneleri yüzünden son dakika kararıyla iptal etti.

PATRONUN TAVRI AÇIK VE NET: LGBTİ+ içerikli filmimizi kaldırmayız!

Türkiye’deki ekibi tarafından orijinal yapımlarındaki LGBTİ+ karakterleri sansürlese de Netflix’in patronu Reed Hastings 2019’un Kasım ayında New York Times gazetesinin düzenlediği “Bizim belli çizgilerimiz vardır. Bir hükümet LGBTİ+ içerikli bir filmimizin kaldırılmasını isterse bunu kabul etmeyiz ve yayına devam ederiz…” demişti.

YURTDIŞINDA LGBTİ+’YA EN BÜYÜK DESTEK VEREN MARKALARDAN BİRİ

Orange Is The New Black, Tales Of The City, Queer Eye ve daha pek çok LGBTİ+ destekleyen içeriği bizzat finanse eden, yurtdışındaki Onur Haftalarındaki görünürlüğüne önem veren ve hatta diğer tüm dizilerinde LGBTİ+ karakterlerin olması için özel bir çeşitlilik politikası yürüten, bu konuda kural tanımayan Netflix’in global yönetiminin Türkiye’deki sansürcü ekibiyle ilgili alacağı tavır merak konusu!