“ZAHİDE, HAYATIMA YETİŞME!”

 

ATV’nin “Zahide ile Yetiş Hayata” programında trans erkekler  ‘hasta’ olarak nitelendirildi. Bunun üzerine T-Kulüp öncülüğünde LGBT örgütleri kanal önünde bu durumu protesto etti.

LGBTİ aktivistleri, 20 Ekim Pazartesi saat 19.00’da Beşiktaş’ta bulunan ATV binasının önünde “Zahide, hayatıma yetişme” dedi.

Gaye Özdemir’in Kaos GL’de yer alan haberine göre, “Ne hastayız ne yalnız, görün artık burdayız”, “Batsın batsın ahlakınız batsın”, “Transfobik medya istemiyoruz” ve “Zahide hayatıma yetişme” sloganlarının atıldığı eylemde “Allah ile kul arasına girilmez”, “Transfobi, tedavisi olan hastalıktır”, “Ne yanlış ne yalnızız”, “Trans erkekler vardır” yazılı dövizler taşındı. Basın açıklamasının ardından, dövizler kanal önüne bırakıldı.

Basın açıklamasının metni:

“Zahide ile Yetiş Hayata” adlı programın 13 ve 17 Ekim 2014 tarihli yayınlarında Zahide Yetiş bireyleri ve ailelerini hedef alarak trans varoluşun tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğu beyanında bulunmuştur. Kadından erkeğe trans geçiş ameliyatı başarısız geçen bir trans erkeğin  üzerinden; Türkiye’de doctor sıfatını kullanarak kasaplık yapan birçok insanın olduğu ve trans bireylerin sağlık alanında maddi, manevi sömürüldüğü gerçekliğine değil de, translığın pişman olunacak bir hata olduğuna vurgu yapmıştır. Ebeveynlere ve çocuklarına kendince buradan bu dersi çıkarmış, zaten toplumdan ve aileden sözlü, fiziksel tacize, şiddete uğrayan trans bireyleri açık hedef haline getirmiştir.

Yakın bir zamanda ailesinin baskıları sonucu intihara sürüklenen Okyanus arkadaşımızın ardından böyle bir propaganda yaparak aile içi transfobik baskıyı ve şiddeti körüklemiş, bu tür durumlara zemin hazırlamıştır.

Biz, trans bireyler medyanın bizi magazinsel bir reyting ögesi olarak kullanmasını ve transfobiyi körüklemesini hiç bir zaman kabul etmedik ve etmeyeceğiz.

Trans bireyler için sağlık, eğitim, hukuk alanında düzenlemeler yapmayan, nefret suçları yasasına LGBTİ lerin eklenmesine geçit vermeyen; trans bireyleri hastalıklı, ucube, anormal ilan edip toplumdan ötekileştiren bir hükümetin yandaş medyasının bu tarz söylemleri bizi yıldırmadı, yıldırmayacak!

Şunu bilin ki, biz sizing normlarınıza, ötekileştirmelerinize, baskınıza, şiddetinize rağmen biziz! Biz, biz olmaktan hiç vazgeçmedik, geçmeyeceğiz. Size karşı her zaman dimdik burada, tam karşınızda olacağız! Televizyonlarda, kitaplarda, sokaklarda kustuğunuz; her daim peşimizde olan nefretiniz, ahlakınız batsın! Ne hastayız ne yalnız, görün artık burdayız!”

 

Basın açıklamasının yanında change.org sitesinde de transfobiyi meşrulaştıran programın yayından kaldırılması için imza kampanyası devam ediyor.

 

İmzacı Kurumlar;

T-Kulüp (Trans Kültür Üretim Platformu), İstanbul LGBTT, Lambdaistanbul, SPoD, Siyah Pembe Üçgen İzmir, Liseli LGBTİ, Hevi İstanbul, Mersin LGBT 7 Renk, LİSTAG, Kaos GL, Keskesor LGBTİ, Voltrans Trans Erkek İnisiyatifi

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here