ZERRİN ÖZER: BEN BİR BORDERLİNE’IM. GRİ BÖLGEM, ORTAM HİÇ YOK!

Türkiye’nin eşcinsel kültür ve yaşam dergisi  GZone, Ağustos 2016 sayısı için Türkçe Pop Müziğin en güçlü seslerinden biri olan Zerrin Özer’i kapağına taşıyor. 

Türkçe müziğin yaşayan efsane ismi Zerrin Özer, son yıllarda geçirdiği rahatsızlıklar yüzünden müzikten uzak kalsa da, son teklisi “Harbiden Git” ile bomba gibi geri döndü. Zerrin Özer’le, 40 yıldan fazla süreye yayılan sanat hayatını, yeni şarkılarını, son dönemdeki politikayla ilgili çıkışlarını ve Türkiye’deki özgürlükleri konuştuk. İşte röportajdan öne çıkanlar:

Röportaj: Onur Özışık

Kıyamam, Paşa Gönlüm, Gönül, İftira, ve sayısız hit ile Türkiye’nin popüler müzik dünyasındaki en büyük ‘’Jazz ve Soul’’ yorumcularından birisiniz. Bunun yanı sıra genel anlamda daha çok ‘’Arabesk’’ dokunuşlu şarkılar ile çıkış yapıyorsunuz. Biz sizi doğu ve batı sentezinin en doğru tanımı olarak görüyoruz. Sizin müzik kariyerinize bakışınız nasıl ve neden?

Doğu-batı sentezinin her ne kadar doğru yorumcusu olsam bile Türkiye’nin ve Türk halkının yıllardır kabullenip mutluluklarını, acılarını yaşadıkları arabesk müziği takdir edersiniz ki vazgeçilmezdir. Ki kendim de arabesk müziğin sözlerinde kaybolmuşluğum vardır. Benden arabesk dinleyenler Doğu-Batı sentezini de yaşarlar. Harbiden Git’te yaşattığım gibi… Çünkü bu şarkı da arabeskti, ama ben yorumladım ve Zerrince arabesk oldu.

Türkiye’den ve dünyadan yeni jenerasyon müzisyenler arasında kendinize en yakın hissettikleriniz, dinlemekten zevk aldığınız isimler kimler? Neden?

Rahmetli Amy Winehouse’u ve Adele’i dinlerim. Bir de Adam Lambert, Queen’in yeni solisti, onun sesine bayılıyorum. Her soul ve blues müziği yapanları takip ediyorum. Pop sevmiyorum. Gürültülü müziği sevmem. Müzik tarzlarına göre dinlerim. Türkiye’den de uzun zamandır duyamadığım ses, son dönemlerde bana hitap eden biri  var TV ve radyolarda dönen. Cover bir şarkı olan Sessiz Gemi’yi seslendirmiş. İsmi Ayla. Türkiye için gerçekten büyük değer. Böyle seslere Türk müzik dünyasının ihtiyacı var. Herkesin de dinlemesini tavsiye ederim.

RÖPORTAJIN TAMAMI İÇİN GZONE DERGİ’NİN “AĞUSTOS 2016 2016” SAYISINI AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARA TIKLAYARAK ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ…