GZONE ÖZEL RÖPORTAJ- ÇAĞLAR ALMENDİ: BİRİNİN KORKMADAN ÇIKIP KENDİNİ REZİL ETMESİ GEREKİYORDU, BEN DE YAPTIM

Videolarından alıntılarla sosyal medyanın son günlerdeki en fenomen isimlerinden biri olan Çağlar Almendi (AKA Hazreti Korkunç), onu yakından tanımak isteyenler için bu hesabına ait ilk röportajıyla GZone'da!

Videolarından alıntılarla sosyal medyanın son günlerdeki en fenomen isimlerinden biri olan Çağlar Almendi (AKA Hazreti Korkunç), onu yakından tanımak isteyenler için bu hesabına ait ilk röportajıyla GZone’da!

Bize kendinden bahseder misin? Seni tanımak istiyoruz. Nerede doğdun büyüdün, yaşın kaç, mesleğin nedir?

Kendimi tanımlamak konusunda çok başarılı olamasam da bi deneyeyim; ben Çağlar Almendi, 22 yaşındayım İstanbul’da doğdum büyüdüm. Üzerimde gördüğünüz çoğu şeyin terzisi, büyüleyici türk estetiğini sarkastik bir tavırla modernize ederek dünyaya güzel kültür öğelerimizi yaymayı hedefleyen ALMENDI markasının kurucusu ve tasarımcısıyım. Bir yandan modellik ve performans sanatçılığı ile ilgileniyorum.

-Hazreti Korkunç adı nereden aklına geldi? Hikayesi var mıdır?

Aslında Hazreti Korkunç ismini bana sosyal medyadan tanımadığım ancak beni sevip destekleyen insanlar verdi. Giyim tarzımı korkutucu bulanlar için korkunç, bi yandan İslami öğeleri sıkça sembolik olarak kullanmamdan ötürü Hazreti kısmını eklediler ortaya böyle bir şey çıktı:) Benim de çok hoşuma gitti, bir süre djlik performanslarımda sahne adı olarak kullandım sosyal medyada nickname olarak kullanmaya başladım. Yer yer Hazreti Sevimli olduğum da olmuyor değil

-Videolarındaki cinsiyetsiz imaj tam olarak neyi sembolize ediyor, nelerin bir karışımıdır?

Videolarımdaki ve genel yaşantımda kullandığım görünümümdeki cinsiyetsiz imaj bu dünyada her kim olursanız olun ölçüleriniz cinsiyetiniz ırkınız farketmeksizin herkesin her yerde istediği şekilde giyinenileceğini aşılamayı hedefleyen görünürlülük sağlamak için de birazcık abartılan bir görünüm. Travmalarımıza sebep olan İslami öğeler, ataerkinin alaya alınması ve şıklık yarışının karışımı diyebiliriz. Yani Hazreti Korkunç’un ta kendisi.

Geçtiğimiz birkaç hafta içinde videolarından kesilip yayınlanan küçük parçalar sosyal medyanın en gözde içeriklerinden oldu. Bu hızlı yükselişinin sebebi ne sence? İnsanların ilgisini çeken ne oldu sana göre?

Ben açıkçası bu kadar dikkat çekebileceğime zaten emindim, çünkü insanlar kendini ifade etmekten çeşitli sebeplerden dolayı çekinebiliyorlar. Birinin çıkıp korkmadan “kendini rezil etmesi” gerekiyordu ben de yaptım. Kendini özgürce ifade etmekten çekinmeyen her insan şimdiye kadar efsaneleşmiştir, umarım ben de o listede yerimi alırım. Sonuçtan da gayet memnunum “kepaze” yaşantımı “karartısı kalkasıcaların” gözüne sokmaya ömrüm boyunca devam edeceğim.

-Elbette bu dikkat çekmenin dezavantajları da olmuş olabilir. Kötü tepkiler aldın mı? Aldığın en ilginç tepkiler neydi?

Doğduğum günden beri tepki çektiğim için alışkınım, içinde bir yerlerde gizlenmiş baskılanmış insanların hazımsızlıklarından kıskançlıklarından ötürü sarf ettikleri cümleler benim hayatımın işleyişine zarardan çok katkı sağlıyor. Dini öğeleri aşağıladığımı söyleyenler çıkıyor sıkça, benim hiçbir şeyi aşağıladığım yok. Türbanımı kendi isteğimle takıyorum, istersem namaz da kılarım uydurdukları toplumsal klişeye uymuyorum diye görünümümün dini görüşümle çelişmesi benden başka kimseyi ilgilendirmez.

-Kanalını açarken neyi hedefledin? 

Youtube türkiyede kuirler olarak görünür olduğumuzu çok düşünmediğimden insanların ufkunu genişletmek bakın böyle de bişey var demek için açtım, insanlar neden bizi sadece makyaj yapan erkek videolarından bilsin, çeşit çeşitiz. Videolarımın altına daha önceden tanıdıkları popüler LGBTİ+ kişilere benzetiyorlar beni açıkçası onlarla tek ortak noktam aynı ülkede yaşamamız. Videolarımda amacım hem eğitici hem eğlenceli bir dille etik algısını aşılamak.

-Videolarına nasıl hazırlanıyorsun?

Açıkçası biraz uzun bir süreç oluyor çünkü çok detay düşünüyorum bazı videolarım için özel birşeyler dikmeye başladım makyajdan hal tavıra her şey bizzat beni yansıtsın diye saatlerce karar veremediğim oluyor, bir sürü içerik üretiyorum ancak sonuç içime sindiğinde izleyicilere ulaşabiliyor.

-İçeriklerine hangi konularla devam etmeyi düşünüyorsun?

İçeriklerime bu tarz eğitici eğlenceli konseptte devam etmeyi hedeflemekle birlikle uzun süredir araştırma geliştirme sürecinde emek verip açıkçası birazcık profesyonelleştiğim vegan beslenme şeklinin aslında ne kadar her açıdan mantıklı olduğunu belgelerle kanıtlamak ve halkımızı sağlıklı beslemek istiyorum.

Sence kuirler Türkiye gibi bir ülkede sosyal medyada kendisinden ödün vermeden nasıl var olmalı? Ana akıma mı karışmalı? Freaky mi olmalı? 

Bu kişisel bir “tercih” kendilerine güvendikleri seviyede kendileri olup emin olamadıkları kısımlarda ayak uydurabilirler diye düşünüyorum.

Fotoğraf: Abdullah Yazıc (Secondics Magazine)