HDP ADAYLARI DA LGBTİ+ HAKLARI TAAHHÜTNAMESİNİ İMZALAMIŞTI

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir milletvekili adayları, Genç LGBTİ+ Derneği’nin hazırladığı LGBTİ+ Hakları Taahhütnamesi’ni 31 Mayıs’ta imzalamıştı.  HDP’den ayrıca, Kocaeli milletvekilleri,  İstanbul 1. Bölge Milletvekili adayı Erkan Baş ve İstanbul 2.Bölge Milletvekili Ahmet Şık da LGBTİ+ Hakları Taahhütnamesi’ni imzaladı.

Taahhütname; LGBTİ+ haklarının korunması, iyileştirilmesi ve Meclis gündemine taşınmasına ilişkin maddelerden oluşuyor. Ayrıca nefret dilinin kullanılmayacağına dair söz istiyor:

“Milletvekili seçilmem hâlinde;

Eşitlikçi ve özgürlükçü bir anlayışla, LGBTİ+ hak ve özgürlüklerinin korunması ve iyileştirmesi amacıyla sivil toplum örgütleriyle karşılıklı fikir alışverişinde bulunacağıma,

Ayrımcılık karşıtı bir mevzuatın hazırlanması için çalışmalar yürüyeceğime,

Nefret söylemi ve nefret suçları ile mücadeleye destek olacağıma;

Toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı bir bütçe için çabalayacağıma;

LGBTİ+’ların yaşam, eğitim, barınma, sağlık, çalışma, adalete erişim, ifade özgürlüğü ve diğer hak taleplerini ve sorunlarını Meclis gündemine taşıyarak görünür kılacağıma;

Yapacağım konuşmalarda ayrımcı veya ötekileştiren bir dil kullanmayacağıma,

LGBTİ sivil toplum örgütleri nezdinde, tüm LGBTİ+ yurttaşlara söz veriyorum.”

İmzacı adayların isimleri şöyle:

Abdullah Akdeniz, Ayşe Yılmaz, Cemile Aydın, Ceyhan Akay, Derkay Tan, Ekrem Can, Elfesye Nas, Ferzende Deniz, Gönül Aygün, Hüseyin Çağlar, İdil Uğurlu, Mehmet Aker, Mervan Sincar, Murat Çepni, Nurettin Turgay, Orhan Ayhan, Rahime Turan, Serpil Kemalbay, Tamer Aydın, Yalçın Yanık.

HDP’den ayrıca İstanbul 1. Bölge Milletvekili adayı Erkan Baş ve İstanbul 2.Bölge Milletvekili Ahmet Şık da LGBTİ+ Hakları Taahhütnamesi’ni imzaladı.

 

Kocaeli HDP milletvekillerinin de bu taahhütnameyi imzaladığı haberi geldi.

Kaynak: KAOS GL