LGBTİ’LER İÇİN EN ÖNEMLİ ANLARIYLA 2016

GZone Dergi yaşam yazarı Kaan Arer, 2016’nın LGBTİ’ler için en önemli anlarını Aralık 2016 sayımız için listeledi.

İşte bu yazının giriş bölümü:

2016 yılını ardımızda bırakırken LGBTİ dünyası olarak neler yaşadığımıza bir kez daha bakmak, daha güçlü direnebilmek için önemlidir. Yeni yılın aşk, huzur ya da sağlık getirmesini dileriz ama geçmişten ders alamayan, neler yaşadığını unutan bireyler için yeni yıl umut taşımaz.

CHP Manisa Milletvekili Dr. Tur YILDIZ BİÇER

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde; LGBT bireylerin haklarından Mersin müftülüğünün 4-6 yaş arasındaki çocuklara gelinlik giydirilmesine, Kuran kurslarındaki taciz ve cinsel istismardan sokaklardaki kadına yönelik şiddete kadar bir dizi soru sordu. Böylece ülke gündemine LGBT sorunlarını taşımış oldu. Ramazanoğlu’na kardeşinin Bakanlık yaptığı dönemde “eşcinsellik hastalıktır, tedavi edilmelidir” sözünü hatırlatan Biçer,” siz de öyle düşünüyor musunuz?” diye sordu. Verdiği soru önergesinde ayrıca eski Bakan Ayşegül İslam’ın tecavüze karşı çocuklarınıza çığlık atmayı öğretin sözünü de hatırlatan Biçer, siz de bu yöntemi onaylıyor musunuz ve yeterli buluyor musunuz diye de ekledi.

HANDE KADER

“Hande dünyanın en iyi insanlarından bir tanesiydi. Normalde çok sakindi ama bir tarafı da hiperaktifti. LGBTİ yürüyüşlerine giderdi mutlaka. Haklı olduğu bir davayı sonuna kadar kovalardı.” Cesedi Ağustos ayında İstanbul’da ormanlık bir alanda yanmış halde bulunan 23 yaşındaki trans kadın Hande Kader en son bir gece müşterisinin otomobiline binerken görülmüştü. “Translar öldürüldüğü zaman çıldırıyordu. Çok üzülüyordu. Evden çıktığı anda kelle koltukta. Bazen çok tedirgin oluyordu. Daha önce de bıçaklandı, dövüldü. Sırf Hande’nin değil ki hepsinin başına geliyor.” Hande, Türkiye’nin Avrupa’da en çok trans cinayetinin işlendiği ülke olduğunu biliyordu. Bu yüzden görünürlülüğü arttırmak için her türlü toplu çalışmanın içinde yer alıyordu. 2015 yılında polis LGBTİ Onur Yürüyüşü’ne izin vermemiş, tazyikli su, plastik mermi ve biber gazı ile kalabalığı dağıtmaya çalışmıştı. Bütün bunlara rağmen Hande  dağılmamış” ve inatla polislerin karşısına dikilmişti. Bu süreçte çekilen fotoğraflar 2016 yılında Trans cinayetlerinin sembolü haline geldi.

BU YAZININ DEVAMI GZONE DERGİ “ARALIK 2016” SAYISINDA…

GZONE DERGİ’NİN “ARALIK 2016 ” SAYISINI AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARA TIKLAYARAK ÜCRETSİZ OKUYABİLİRSİNİZ…