ÖZEL DOSYA: YAŞLI EŞCİNSELLERDEN DENEYİMLER VE NASİHATLER

GZone Dergi Ocak-Şubat 2019 sayısı için yaşı 50'nin üzerindeki eşcinsellere deneyimlerini sorduk ve onlardan genç hallerine ne nasihat vereceklerini dinledik. 

Hiçbir şeyin aynı kalmadığı hayatın akışında elbette bizlerin de hayatı değişikliğe uğruyor. Eşcinselliğimizi keşfettiğimiz gençliğimizde, mümkün olabildiğince özgür yaşamaya çalıştığımız hayatımız 40’lı ve özellikle 50’li yaşlarımızdan sonra gittikçe farklılaşıyor.

Türkiye’de yaşayan 50 yaş üzeri eşcinsel erkeklere, yaş alınca özellikle cinsel hayatlarında nelerin değiştiğini, nelerden ders aldığını ve genç haline vermek istediği nasihatlere kulak verdik.

(Kişilerin isimleri değiştirilmiştir. Görseller temsilidir)

Ersan (İstanbul-56 yaş-Eski işletmeci)

Kendimi keşfetmem ergenliğime dayanıyor ancak ilk kez bir erkekle birlikte oluşum yirmili yaşlarımın ortasında oldu. Sinemalarda, hamamlarda, özel kulüplerde kaçamak bakışmalarla insanların birbirlerini keşfettiği ve cinsel açlık yaşadığı dönemlerdi. Şimdiki gibi dost hayatı, ev arkadaşlığı yaşamak gibi bir şansımız yoktu. Cinselliğe dayanan ilişkiler kurdum genelde erkeklerle ama iyi dostlarım arkadaşlarım da oldu içlerinden. Şimdikine göre çok daha küçük bir kitleydik biz. Yeni gelen birisi hemen fark edilirdi.

İnternet ve sosyal medyanın bu kadar gelişmesi benim kırklı yaşlarıma denk geliyor. Her kör satıcının bir kör alıcısı var. Yaş almış insanları sevenler de bir hayli var. Ancak son birkaç yıldır özellikle 40 yaşın üzerindeki insanlarla para ile görüşen tipler de bir hayli çoğaldı. Jigololuktan bahsetmiyorum, hani öyle olsa en azından dürüst biri dersin ona göre hareket edersin. Sanki hiç parada gözü yokmuş gibi yanına yanaşan genç çocuklar oluyor, sonra istekleri talepleri oluyor sanki kırk yıllık ahbapmışız gibi. Bu tiplere dikkat etmek gerekiyor.

Genç halime bir nasihat vermek istesem “kimseyi takma” derdim. Çok gizlendim, çok saklandım, çok sıkıntı çektim. Bazı şeyleri de kendime kompleks yaptım. “Elalem ne der” düşüncesiyle yaşadım. Sonra bir baktım ki yıllar geçmiş ve hayatımı istediğim gibi yaşayamamışım.

Ahmet (İstanbul-62 yaş-Banka emeklisi)

Ben ilk kez 37 yaşında bir erkekle birlikte oldum. Evliydim o dönem. Sonra geç açılan bir yarış atı gibi karımdan gizli ilişkiler yaşadım, sonra da boşandık zaten. Eşim de boşanmamızdan birkaç yıl sonra vefat etti. İki kızımız var. Halen adlı adınca kendimi onlara açık etmiş değilim. Elbette hissediyorlardır, biliyorlardır.

Yalnız yaşıyorum. Şeker hastasıyım. Cinsellik benim için yıllar önce bitti. En son ne zamandı hatırlamıyorum bile. Bazen mastürbasyon yapıyorum. Genç eşcinsellerle konuşmalarım yazışmalarım oldu hatta birkaç görüşme de yaptım ancak çıkara dayalı ilişki sevmiyorum, o yüzden hayatımdan seksi çıkardım. Kimseye ağız eğmiyorum. Çok mutlu muyum bilmem ama kafam çok rahat.

Gençliğim ordan oraya savrularak geçti. Şimdiki aklım olsa, biraz daha kalbimin sesini dinlerdim. Belki o dönem gizli gizli aşık olduğum birilerine açılırdım bilmiyorum. Eşcinselliğimi kabul etmem çok geç oldu. O konuda pişmanlığım var.

Turgut (İzmir-67 yaş-Terzi)

Küçük bir kasabada büyüdüğüm için eşcinselliğimle ilgili hem kendimi keşfetmem hem de erkeklerle münasebetim bir hayli geç başladı.

Kırklı yaşlarımda İstanbul’da bulundum bir süre. Bu sürede de erkeklerle beraberlikler yaşadım. Ama cinsellik dışında uzun süreli bir birlikteliğim hiç olmadı.

Şimdi İzmir’de yaşıyorum. Ortamı merak ettiğim için bir-iki kez gey partilerine gittim. Ancak pek hoşlanmadım. Bana alaycı şekilde baktılar gibi geldi. Sanki o yaşımda orada olmaya hakkım yokmuş gibi. Yüzüme, gözlerimin içine bakmaya bile çekindiler. Bir daha gideceğimi sanmıyorum. Uzun yıllardır seks hayatım yok.

Gençliğime bir tavsiye verebilseydim, bir aile kurmuş olmayı dilerdim. Kendimi zorlayıp da bir aile kursaydım belki şimdi yalnız olmazdım. Kendi isteklerimi dilediğim gibi yaşayamamış olurdum ama olsun, en azından yalnız olmazdım.

Kemal (İzmir-66 yaş, Gümrük emeklisi)

Doğma büyüme İzmirliyim. Varlıklı bir ailenin çocuğu idim, sonra iflas ettik. Ben de farklı farklı işlerde çalıştım, en son gümrük müdürlüğünden emekli oldum.

İlişkilerimi 30 yaşıma kadar çok gizli saklı yaşadım. Kadınlarla da birlikte oldum. 30 yaşımdan sonra sadece erkeklerle birlikte oldum. Genç gösterdiğim için daha birkaç yıl öncesine kadar gey barlara, partilere bile katılıyordum. Para karşılığı genç erkeklerle de beraber oldum. Paralarım, evimden eşyalarımı da çaldılar. Çok faydalanmak isteyen oldu.

Artık herhangi bir cinsel isteğim yok. Gözüm doydu. Şimdi kalan birikimimle seyahatler ediyorum arkadaşlarımla, sadece ondan zevk alıyorum.

Genç halimi şimdi görsem, daha fazla birikim yapmış olmak için ona nasihat verirdim.Fazla havari fazla aylak dolaştım genç yaşlarımda. 

Açık eşcinsel oyuncular Ian Mc Kellen- Derek Jacobi

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :