(RÖPORTAJ) CALUM SCOTT: İSTANBUL KONSERİNDE TER, GÖZYAŞI VE KAHKAHA VAAT EDİYORUM

İngiliz şarkıcı Calum Scott, son albümü "Bridges"'in dünya turnesi kapsamında, Bayhan Prodüksiyon organizasyonuyla, muhteşem bir konser için 8 Ağustos 2023'te İstanbul Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu'nda olacak. Calum Scott, bu konser öncesinde GZone'un sorularını cevapladı.

CALUM SCOTT KİMDİR?

İngiliz şarkıcı ve söz yazarı Calum Scott, 2015 yılında İngiltere’de düzenlenen Yetenek Sizsiniz İngiltere’yi kazanarak büyük bir sükse yaptı ve müzik listelerine üst sıradan girdi. Bu yarışmada Robyn’in 2010 yılında çıkardığı “Dancing On My Own” adlı hareketli şarkısını piyano eksenli slow bir şekilde seslendirdi. 34 yaşındaki şarkıcı, şöhrete kavuştuktan kısa bir süre sonra verdiği röportajda eşcinsel olarak açılmıştır.

-Açık kimlikli bir kuir sanatçı olarak açıldıktan sonra ne gibi tepkiler aldın? Özellikle sektörün içinde herhangi bir sıkıntı yaşadın mı?

Kamuoyuna açıklandığında oldukça iyi karşılandığımı ve oldukça iyi desteklendiğimi hissettim. Geçmişimin ya da geldiğim yerin de etkisi var mı bilmiyorum. Ve cinsel kimliğim hakkında Attitude dergisine açılıp bu konu hakkında ilk kez konuştuğumdan beri, her zaman iyi karşılandı. Bunu büyütmek, olduğundan büyük bir hale getirmek istemiyorum. Sadece deneyimlerimi yansıtmak için müziğimi kullanmak istiyorum. İnsanlara yardım etmek için. Ve tüm bunlarla ilgili olarak kendimi bu şekilde ifade ediyorum.

– Bir kuir anthem olan “Dancing On My Own”u özellike Britain’s Got Talent’ta kendi tarzında seslendirmek senin için ne ifade etti?

“Dancing On My Own” her zaman kalbimde çok özel bir yere sahip olacak. Kendi şarkı söyleme tarzımı bulmaya çalışıyordum ve kendi piyanomun dansından bu güzel versiyon şarkı şansım oldu.

Sanırım single olarak yayınladığım kendi versiyonum sadece dünyadaki herkesle derinden bir iletişime girmiş gibi görünüyor. Bence bu şarkı, Robin’in ve inanılmaz şarkı yazma becerilerinin bir kanıtı. Ve biliyorsunuz ki bu şarkı, dünyanın neresine gidersem gideyim insanlar tarafından biliniyor ve bu şarkıyı söylemek beni çok gururlandırıyor. Her zaman benimle derin bir yankı uyandıracağını hissediyorum. Özellikle LGBTİ+ topluluğu ile aile bağları oluşturuyor ve bu, benim bir parçası olmaktan gurur duyduğum bir topluluk.

-Yeni albümün “Bridges”la ne gibi köprüler inşa etmeyi amaçlıyorsun?

Yeni albümüm “BRIDGES”in köprüleriyle, dünyanın dört bir yanındaki arkadaşlarımızla daha fazla bağlantı kurmak ve sadece yolculuğuma katılmalarını hedefliyorum. Müziğimle, duygularımla ve hikayelerimle bağlantılı olduğunu bildiğimiz bu dünya çapındaki Calum Scott fan grubunu birbirine bağlamak istiyorum. Bu ilişkileri her zamankinden daha güçlü kurmaya çalışıyorum ve bunu çok önemsiyorum.

-8 Ağustos’ta Türk ve özellikle İstanbullu hayranlarını nasıl bir konser bekliyor?

İstanbul’da 8 Ağustos’ta beni canlı ve bol ihtişamlı şekilde görmeyi bekleyebilirsiniz:) 

Bu İstanbul’a ilk gelişimiz ve çok heyecanlıyız, Grubumla birlikte, üstüne çok çalıştığımız, herkese çok iyi gelecek bir setlistle geliyoruz. Ve Türkiye’deki izleyicilerimize konserde dans, ter, gözyaşı ve kahkaha vaat ediyoruz. Bizim performanslarımız inişli çıkışlıdır, aynen rollercoaster gibi bir konser olacak.

CALUM SCOTT 8 Ağustos Salı konser biletlerini BURADAN satın alabilirsiniz.